Téma
Proč bude penze nižší

Jsme mladí a myslíme na důchod

Z důvodu demografických změn budou státní důchody v evropských zemích klesat, Česko nebude výjimkou. Možná nejvýraznější a poměrně podceňovanou změnou je výrazné postupné zvyšování důchodového věku, které přinesla již "malá důchodová reforma". Tlak na vytvoření vlastního finančního polštáře na penzi poroste.

Články k tématu
pondělí 09. prosinec

Evropa stárne, důchody klesají

Přestože zaměstnanci odvádí na důchodovém pojištění v souhrnu 28 % (6,5 % je zaměstnancům sraženo z jejich hrubé mzdy a dalších 21,5 % za ně odvádí na důchodovém pojištění zaměstnavatel), tak v systému chybí peníze, nejenom v Česku, ale i ostatních vyspělých zemích. Hlavním důvodem jsou demografické trendy.

úterý 10. prosinec

Jak se dožít důchodu, aneb na stát se nespoléhat

Přestože se důchodové podmínky ve vyspělých zemích světa zpřísňují a klesá poměr státního důchodu vůči průměrné mzdě, tak nadále řada občanů považuje státní důchodu za jistotu. Přitom tomu tak již není, důchod není jistotou, neboť stoupá počet občanů, kteří nesplní důchodové podmínky a občanů, kteří odchodem do...

středa 11. prosinec

Jak moc zásluhový má být důchodový systém?

Důchodový systém v Česku je nastaven nejenom na systému zásluhovosti, kdy občané s vyššími příjmy, kteří platí více na důchodovém pojištění, mají vyšší důchod než občané s nižšími příjmy, ale také na principu solidarity. Občané s nižšími příjmy mají relativně vysoký důchod, aby se nepropadli "do chudoby".

čtvrtek 12. prosinec

Důchod v 73 letech?

Důchodový věk v Česku se neustále prodlužuje, děti narozené v roce 2013 mají dle současné legislativy důchodový věk 73 let. Pracovat do 73 let však nebude pro většinu občanů ani v budoucnu možné. Do předčasného důchodu bude možné odejít o 5 let dříve, ale krácení důchodu bude enormní.

pátek 13. prosinec

Sedm důvodů, proč investovat na penzi od "první výplaty"

Přestože není snadné myslet na penzi sotva jsme našli zaměstnání a chceme si zařídit vlastní bydlení dle našich představ, je dobré začít s investicemi na penzi co nejdříve, třeba po stokorunách. Proč?

zpět nahoru

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.