Téma
Peníze během rodičovství

Mateřská a rodičovský příspěvek

Během péče o dítě se nejdříve pobírá při splnění zákonných podmínek mateřská, na kterou navazuje rodičovský příspěvek. Pro přiznání rodičovského příspěvku nemusí být splněny žádné speciální podmínky. Na rodičovský příspěvek mají nárok všechny rodiny.

Články k tématu
pondělí 07. prosinec

Co když nejsou splněny podmínky pro mateřskou?

Pro přiznání mateřské musí být splněny zákonné podmínky. Pokud nejsou zákonné podmínky splněny, potom nelze peněžitý příspěvek v mateřství (mateřskou) pobírat. Jak je v takovém případě finančně zajištěna maminka?

úterý 08. prosinec

Čím vyšší mzda, tím vyšší mateřská

Výše mateřské závisí na dosahované mzdě v předchozím zaměstnání.  Zaměstnankyně s vyšší hrubou mzdou mají tedy během 28 týdnů vyšší mateřskou (při vícečetném porodu po dobu 37 týdnů). Během mateřské však nemůže žena pracovat pro původního zaměstnavatele na stejné pracovní pozici, ze které čerpá mateřskou.

středa 09. prosinec

Mateřská pro podnikatelky

Živnostnice dostanou mateřskou pouze v případě, že jsou účastny na dobrovolném nemocenském pojištění alespoň 180 dní v období jednoho roku před porodem a získání doby pojištění alespoň v rozsahu 270 dní v posledních dvou letech. Jak vysokou mateřskou podnikatelky budou mít v roce 2016?

čtvrtek 10. prosinec

Přivýdělek během péče o dítě

Přestože je finanční zajištění mladých rodičů během péče o malé děti v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa vysoké, tak mají některé rodiny finanční problémy, neboť musí splácet hypoteční úvěr a náklady na domácnost stouply. Řešením je hledaní přivýdělku.

pátek 11. prosinec

Mateřská na druhé dítě

Některé maminky mají obavy, že v případě nástupu na druhou mateřskou během pobírání rodičovského příspěvku na starší dítě budou mít nízkou mateřskou, protože během rodičovské dovolené neměly žádný zdanitelný příjem. Jak je vysoká je mateřská na další dítě? A může mateřskou pobírat otec?

zpět nahoru

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky