Téma
Nemocenské dávky

Čím vyšší příjem, tím vyšší nemocenská

Nemocenské dávky slouží k finančnímu zajištění v době, kdy z důvodu nemoci, mateřstí nebo péče o nemocné dítě nemůže mít zaměstnanec příjem ze zaměstnání. Zaměstnanci jsou nemocensky pojištěni automaticky, OSVČ nikoliv. OSVČ má nárok na nemocenské dávky pouze při účasti na dobrovolném nemocenském pojištění.

Články k tématu
pondělí 08. červenec

Na jaké nemocenské dávky máte nárok?

Nemocenské dávky jsou upraveny zákonem o nemocenském pojištění. Při splnění zákonných podmínek mohou občané čerpat nemocenskou, mateřskou, ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Kdo má na nemocenské dávky nárok?

úterý 09. červenec

Jak je vysoká náhrada mzdy?

Během prvních tří týdnů nemoci nedostávají zaměstnanci nemocenské dávky, ale náhradu mzdy, kterou jim vyplácí zaměstnavatel. OSVČ nemají na náhradu mzdy nikdy nárok. Jak vysoká je náhrada mzdy? A jak se počítá?

středa 10. červenec

Jak vysoká je nemocenská?

Nemocenská náleží až od 22. dne pracovní neschopnosti. První tři týdny náleží zaměstnanci náhrada mzdy vyplácená jeho zaměstnavatelem. Zapojení zaměstnavatelů na výplatě nemocenské či náhrady mzdy funguje v mnoha západoevropských zemích řadu let.  Důsledkem je nižší nemocnost.

čtvrtek 11. červenec

Těhotenství a nemocenská

Velmi často maminky již na začátku těhotenství přestanou pracovat a z důvodu rizikového těhotenství pobírají nemocenskou. Prvních 21 dní nemoci přitom čerpají náhradu mzdy a teprve od 22. dne nemoci nemocenskou.

pátek 12. červenec

Jak je to s mateřskou a ošetřovným?

Z nemocenského pojištění není poskytována pouze nemocenská, ale taky mateřská a ošetřovné. Mateřskou pobírají maminky zpravidla 28 týdnů, ošetřovné lze pobírat 9 kalendářní dní. Jak vysoká je mateřská a ošetřovné?

zpět nahoru

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.