Téma
Nemocenská dávky 2015

Nemocenská, mateřská a ošetřovné pod lupou

Při splnění zákonných podmínek vzniká během nemoci, mateřství nebo ošetřování člena rodiny nárok na nemocenské dávky. Výpočet nemocenských dávek se každoročně nepatrně mění. Jak vysoké jsou nemocenské dávky v roce 2015 a jaké je potřeba splnit zákonné podmínky pro jejich přiznání.

Články k tématu
pondělí 10. listopad

Z jakých příjmů jste nemocensky pojištěni?

Díky nemocenskému pojištění nejsou občané, kteří jsou nemocensky pojištěni, z důvodu pracovní neschopnosti, mateřství nebo péče o nemocné dítě bez financí. Mají nárok na zajištění od státu. Kdo je však ze zákona automaticky pojištěn a kdo nikoliv?

úterý 11. listopad

Jak vysoká je nemocenská a jak dlouho se bere?

Nemocenská je dávka, na kterou vzniká nárok při pracovní neschopnosti od 15. dne. Na rozdíl od přiznání mateřské nemusí zaměstnanci splnit žádnou dobu pojištění pro přiznání nemocenské. Ihned od nástupu do zaměstnání jsou nemocensky pojištěni.

středa 12. listopad

Rozdíly ve výpočtu mateřské: zaměstnankyně x OSVČ

Výpočet peněžitého příspěvku v mateřství (mateřské) se liší pro zaměstnankyně a OSVČ. Především podnikatelky plánující mateřskou by měly dopředu vědět, zdali budou mít na mateřskou nárok a jak bude mateřská případně vysoká.

čtvrtek 13. listopad

Ošetřovné je jen pro zaměstnance

Ze zákona o nemocenském pojištění má na nemocenské nárok zaměstnanec, který nemůže vykonávat práci v zaměstnání, protože ošetřuje dítě mladší 10 let nebo jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav vyžaduje ošetření jinou osobu. OSVČ nárok na ošetřovné nemají.

pátek 14. listopad

OSVČ a nemocenská v roce 2015

Na rozdíl od zaměstnanců nemají osoby samostatně výdělečně činné nikdy nárok na ošetřovné. Na nemocenskou a mateřskou pouze při splnění  zákonných podmínek a účasti na dobrovolném nemocenském pojištění. Proč mají OSVČ nízkou nemocenskou a mateřskou?

zpět nahoru

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.