Téma
Nelehký život OSVČ

Živnost není legrace

Osoby samostatně výdělečně činné odvádí na povinných odvodech méně než zaměstnanci. Současně však mají zaměstnanci řadu výhod, na které OSVČ nedosáhnou. Každodenní život OSVČ a zaměstnanců je zcela rozdílný. Každý občan má přitom právo volby, zdali bude OSVČ nebo zaměstnanec.

Články k tématu
pondělí 18. srpen

Svoboda versus jistota

Být zaměstnancem nebo OSVČ? Obojí má svá pro a proti. Záleží na každém z nás, co mu více vyhovuje a kterou variantu zvolí. Ideální je vyzkoušet obě a následně si vybrat tu, která naší osobnosti více vyhovuje. V čem se zaměstnanecký poměr a samostatná výdělečná činnost nejvíce liší?

úterý 19. srpen

OSVČ platí nižší pojistné

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) odvádí méně na povinném pojistném než zaměstnanci. Možnost placení nižších daní může hrát v rozhodování, zdali být zaměstnanec nebo OSVČ roli. Vždy však platí něco za něco. OSVČ mají mnohem nižší státní dávky.

středa 20. srpen

Kdo platí na daních skutečně více?

OSVČ platí méně na povinném pojistném než zaměstnanci. Na druhou stranu OSVČ nemají během nemoci nárok na náhradu mzdy jako zaměstnanci. Na nemocenskou pouze když si platí nemocenské pojištění, které by zase zvýšilo jejich zdanění. OSVČ dále platí daně a poplatky, které zaměstnanci neplatí.

čtvrtek 21. srpen

Na co mají zaměstnanci nárok a OSVČ ne?

Výpovědní lhůta, nárok na odstupné, zákonné příplatky za práci v přesčas, v noci nebo ve svátek, placená dovolená, omezené ručení za škodu, možnost čerpání zaměstnaneckých benefitů. To vše jsou výhody, které mohou zaměstnanci čerpat a živnostníci nikoliv.

pátek 22. srpen

Když dva dělají totéž, není to totéž

Každý jinak komunikuje, jedná, přemýšlí a vykonává svoji práci. Dva zaměstnanci vykonávající stejnou práci budou mít jiné pracovní výsledky. Stejně tak dva živnostníci. Když dva dělají stejnou činnost, tak způsob výkonu i výsledek bude rozdílný. Objevme své silné stránky a dělejme, co nám nejvíce vyhovuje.

zpět nahoru

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.