Téma
Naše peněženka v důchodu

Kdy můžete odejít do důchodu a za kolik

Důchod je odměnou za celoživotní práci, proto podmínky pro přiznání důchodu nesplní všichni občané. Pro přiznání starobního důchodu je potřeba splnit zákonné podmínky. Jaké? Kdy můžete odejít do důchodu dříve?

Články k tématu
pondělí 07. květen

Důchod není samozřejmostí

Přestože to tak na první pohled vypadá, tak přiznání důchodu není samozřejmostí. V budoucnu bude navíc přibývat počet občanů, kteří starobní důchod nedostanou. Pro přiznání důchodu je zapotřebí splnit zákonné podmínky, které se rok od roku zpřísňují.

úterý 08. květen

Jak klesá životní úroveň v důchodu?

Odchodem do důchodu klesá životní úroveň občanů. Čím vyšší dosahovaný příjem před odchodem do důchdou, tím větší je rozdíl mezi mzdou a následnou penzí. Soukromé úspory jsou nutností, vždyť průměrný důchod dosahuje něco přes polovinu průměrné čisté mzdy.

středa 09. květen

Práci v důchodu nic nebrání

Každoročně stoupá počet občanů, kteří chtějí pracovat co nejdéle. Když to zdravotní stav dovoluje, tak není problém i v důchodu pracovat. Kdo nechce, ten ani do důchodu odejít nemusí. Důchodový věk není výpovědní důvod.

čtvrtek 10. květen

Předčasný důchod je potřeba si promyslet

S prodlužujícím důchodovým věkem stoupá počet seniorů, kteří odchází do předčasného důchodu. Předčasný důchod má oproti řádnému důchodu trošku jiná pravidla. Hlavně je však vždy nižší než řádný důchod. O kolik je předčasný důchod nižší, než řádný důchod závisí na tom, o kolik dní dříve občan do předčasného důchodu...

pátek 11. květen

Připravme se na nižší důchody

V příštích letech bude v Česku klesat poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou mzdou. Důvodem jsou především demografické změny. Čím jsme mladší, tím více musíme tomuto trendu přizpůsobit rodinné finanční plánování.

zpět nahoru

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.