Téma
Dědictví

Jak probíhá dědické řízení?

V rámci dědického řízení se nedědí pouze majetek a cennosti po zemřelém (zůstaviteli), ale rovněž jeho závazky. Jak lze dědictví odmítnout? Kdo platí dědickou daň? Jak se přihlašují pohledávky do dědického řízení? Jaká bude úprava dědictví v novém roce? To jsou některé otázky, na které odpovíme v rámci nového tématu týdne.

Články k tématu
pondělí 29. červenec

Dědictví ze zákona a dědická daň

Při dědictví v rámci rodiny se dědická daň neplatí. První dvě dědické skupiny jsou totiž od dědické daně osvobozeny. Kdo je poplatníkem dědické daně a jak je vysoká pro dědice ve třetí skupině?

úterý 30. červenec

Dědí se nejenom majetek, ale i dluhy

Všichni dědici musí počítat s tím, že v rámci dědického řízení se dědí nejenom majetek (nemovitosti, movitosti nebo peníze), ale rovněž závazky zemřelého, které nestihl řádně během svého života uhradit.

středa 31. červenec

Jak přihlásit pohledávku za zemřelým?

Smrt dlužníka není pro věřitele příznivou zprávou. Úmrtí dlužníka však rozhodně neznamená, že věřitel již své peníze nikdy neuvidí. Pohledávku za zemřelým je však nutné řádně přihlásit do dědického řízení. Jestliže zanechal zůstavitel nějaký majetek, potom bude dědic odpovídat i za dluhy zemřelého.

čtvrtek 01. srpen

Dědictví a nový občanský zákoník

Dědické řízení je obsaženo v občanském zákoníku, právě od 1. ledna 2014 vstoupí v účinnost tolik očekávaná legislativní změna - nový občanský zákoník. Skladba a rozsah nového občanského zákoníku bude podrobnější a aktuálnější současné době.

pátek 02. srpen

Jak je to v ostatních vyspělých zemích?

V Česku jsou od dědické daně osvobozeny osoby v I. a II. kategorii, tedy rodinní příslušníci. V některých zemích rovněž platí dědickou daň pouze někteří občané, v jiných platí občané vysoké dědické daně.

zpět nahoru

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.