Téma
Daňové sazby

Rozdíly při výpočtu daňové povinnosti

Výslednou daňovou povinnost ovlivňují nejenom daňové sazby, ale i způsob výpočtu a uplatnění daňových slev a odpočtů. Někteří zaměstnanci mohou v procentech zaplatit na dani z příjmu více než činí daňová sazba. Nebo při nadstandardních příjmech již neplatit povinné pojistné z příjmu nad limit.

Články k tématu
pondělí 11. květen

Kdy se při 15% sazbě daně platí na dani z příjmu více než 20 %?

Pouze občané s nadstandardními příjmy odvádí ještě 7% solidární daň, naprostá většina občanů daní všechny své příjmy 15% sazbou daně z příjmu. Jak může být skutečná daňová povinnost v procentním vyjádření vyšší než 15 % i při mírně  nadprůměrné mzdě?

úterý 12. květen

Proč většina zaměstnanců platí více na pojistném než na dani z příjmu?

Zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu fyzických osob. Souhrnná sazba povinného pojistného činí 11 % a daně z příjmu fyzických osob 15 %. Přesto většina zaměstnanců platí více na povinném pojistném než na dani z příjmu fyzických osob. Jak je to možné?

středa 13. květen

Při nadstandardních příjmech se platí méně na sociálním pojištění

Všichni zaměstnanci odvádí na sociálním pojištění 6,5 % ze své hrubé mzdy. Sociální pojištění se však za celý rok 2015 odvádí pouze do maximálního vyměřovacího základu. Při dosažení stropu se již sociální pojištění neplatí. Při nadstandardních příjmech je tedy skutečná sazba sociálního pojištění nižší.

čtvrtek 14. květen

Při nízkém příjmu je zdravotní pojištění vyšší

Zaměstnanci musí platit zdravotní pojištění alespoň z minimálního vyměřovacího základu. Zaměstnanci, kteří nejsou současně státními pojištěnci (např. studenti, důchodci nebo ženy na rodičovské dovolené), tedy musí platit zdravotní pojištění alespoň z minimální mzdy. Co to znamená?

pátek 15. květen

Čistá mzda může být vyšší než hrubá mzda

Při uplatnění daňového zvýhodnění může být čistá mzda zaměstnance, kterou obdrží na svůj bankovní účet od svého  zaměstnavatele, dokonce vyšší než hrubá mzda sjednaná v pracovní smlouvě. Důvodem je čerpání daňového bonusu od státu.

zpět nahoru

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.