Téma
Co je dobré vědět o mzdě?

Mzdové příplatky, zdanění mzdy a dávky závislé na mzdě

Pravidelně se zveřejňuje průměrná hrubá mzda. Pro zaměstnavatele je však důležitější údaj průměrné mzdové náklady a pro zaměstnance částka, kterou dostane na účet. Rozdíl mezi těmito částkami tvoří daně. Jak jsou v Česku vysoké? Na jaké mzdové příplatky mají zaměstnanci nárok? Jak ovlivňuje výše mzdy náhradu mzdy a další dávky? To vše se dozvíte v našem novém týdenním tématu.

Články k tématu
pondělí 08. říjen

Každý zaměstnanec má tři různé mzdy, proč

Za první pololetí dosáhla v Česku průměrná měsíční mzda 24 341 Kč. To je však pouze jeden údaj o průměrné mzdě. Druhý odvozený údaj od průměrné mzdy jsou průměrné mzdové náklady zaměstnavatele a třetí částka, kterou skutečně zaměstnanec obdrží na svůj bankovní účet. Rozdíly mezi částkami jsou velké.

úterý 09. říjen

Rovná sazba daně z příjmu = různé efektivní zdanění

V Česku máme zavedenu 15% rovnou sazbu daně z příjmu fyzických osob. To však neznamená, že odvádí všichni zaměstnanci na dani z příjmu fyzických osob efektivně 15 % z hrubé mzdy. Proč se efektivní (skutečné) zdanění liší?

středa 10. říjen

Na jaké mzdové příplatky máte nárok?

Všichni zaměstnanci pracující přesčas, v noci, o víkendu nebo ve svátek mají nárok na mzdové příplatky. Výše příplatků je stanovená zákoníkem práce. Podívejme se na jednotlivé příplatky.

čtvrtek 11. říjen

Čím vyšší mzda, tím vyšší náhrada mzdy

Zaměstnavatelé vyplácí svým zaměstnancům nejenom hrubou mzdu, ale také náhradu mzdy v prvních třech týdnech jejich nemoci. Náhradu mzdy však vyplácí zaměstnavatelé až od 4 dne nemoci. Na jak vysokou náhradu mzdy mají zaměstnanci nárok?

pátek 12. říjen

Nemocenské dávky závisí na výši mzdy

Od výše mzdy se odvíjí nejenom náhrada mzdy vyplácená zaměstnavatelem, ale rovněž nemocenské dávky. Při splnění zákonných podmínek závisí měsíční výše mateřské, ošetřovného, nemocenské na výši příjmu. Jak vysoké jsou nemocenské dávky dle jednotlivých příjmů?

zpět nahoru

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.