Poradna: Nejdřívější odchod do předčasného důchodu

štítek Poradna čtení na 2 minuty

foto: Canva, ilustrační fotografie

Ludmila: Kamarádka je narozená 8. 1. 1965 a chce odejít do předčasného důchodu co nejdříve. Má odpracováno 41 let. Práce kamarádku velmi zmáhá a je již dost zničená, takže chce do předčasného důchodu i za cenu nízkého důchodu. Uvažuje o uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění před změnami. Jaké má možnosti?

Reklama

Reklama text pokračuje pod reklamou

Pokud Vaše přítelkyně nevychovala více než dvě děti, tak je její řádný důchodový věk vyšší než 63 let a do předčasného důchodu může dle aktuálně platné legislativy odejít nejdříve v 60 letech.

V současné době je v legislativním procesu změna zákona, která přináší hodně důchodových změn, zejména u předčasných důchodů. V případě úspěšného legislativního procesu by mělo být u předčasných důchodů zvýšeno krácení za předčasnost a měla by se omezit valorizace až do dosažení řádného důchodového věku a do předčasného důchodu by mělo být možné odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku a bylo by nutné získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 40 let.

Důchod v 60 letech v roce 2025 při schválení změn nepůjde

Pokud úspěšně projdou legislativním procesem zákonné změny, tak Vaše přítelkyně v 60 letech do předčasného důchodu nebude moci odejít, protože 60 let bude mít až začátkem ledna 2025. Vše však záleží na konečné verzi schvalované legislativy. K dnešnímu dni není nic definitivně schválené.

Rozhoduje datum přiznání důchodu

O starobní důchod je možné požádat nejdříve 4 měsíce před požadovaným termínem. Pro důchodové výpočty je rozhodující datum přiznání důchodu a nikoliv datum podání žádosti. Na doplnění uvádím, že "Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění…" není žádostí o důchod. Tento krok se v praxi využívá v situaci, kdy žadatel chce získat čas na rozhodnutí, kdy do důchodu odejít, zejména z důvodu, že ještě nejsou známé parametry pro další období a využitím tohoto formuláře lze požádat i zpětně o předčasný důchod k datu podání. Předčasný důchod však nikdy nemůže být přiznán dříve než je požadovaný věk pro jeho přiznání.

Reklama text pokračuje pod reklamou

Petr Gola

Reklama

Reklama

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Reklama

Populární na Dům financí