Poradna: DPČ a odstupné

štítek Poradna přečtete do minuty

foto: Unsplash, ilustrační fotografie

Jaroslav: V penzi pracuji necelé dva roky pro zaměstnavatele na dohodu o pracovní činnosti, přičemž zaměstnavatel již se mnou nyní nepočítá. Mám nárok na odstupné?

Reklama text pokračuje pod reklamou

Dosažení řádného důchodového věku není důvodem pro nemožnost obdržení odstupného, pokud jsou splněny zákonné podmínky. I pracující starobní důchodci tedy mohou dostat zákonné odstupné v souladu se zákoníkem práce, avšak pouze za předpokladu splnění zákonných podmínek.

DPČ = žádné odstupné

Na základě práce na dohodu o pracovní činnosti však nárok na odstupné nevzniká. Nehraje přitom samozřejmě roli, zdali se jedná o zaměstnance v produktivním věku nebo v důchodovém věku. Dle § 77 zákoníku práce, odstavce 2) totiž platí, že na odstupné se nevztahují stejná pravidla při práci na dohodu o pracovní činnosti jako při práci v pracovním poměru.

Závěrem

Z důvodu ukončení Vaší práce vykonávané na základě dohody o pracovní činnosti nemáte nárok na zákonné odstupné, neboť práce na DPČ dle zákoníku práce takový nárok nezakládá.

Reklama text pokračuje pod reklamou

Petr Gola

Reklama

Reklama

Reklama

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí