„Výpověď“ ve zkušební době

štítky Právo Zaměstnání přečtete do minuty

foto: Unsplash, ilustrační fotografie

V praxi se téměř ve všech případech, kdy je to legislativou umožňuje, sjednává v pracovní smlouvě zkušební doba. Jak ukončit pracovní poměr ve zkušební době?

Reklama text pokračuje pod reklamou

Zkušební doba je časovým obdobím, ve kterém mají dostatek času zaměstnanec i zaměstnavatel otestovat, zdali se jim vyplatí v pracovním vztahu nadále pokračovat. Ve zkušební době je totiž možné pracovní poměr rychle ukončit. Zkušební doba je zpravidla tříměsíční.

Zkušební doba není o nedůvěře

Sjednání zkušební doby je výhodné pro zaměstnavatele i zaměstnance a nejedná se o pocit nedůvěry vůči druhé smluvní straně. Pokud je zaměstnanec nebo zaměstnavatel vyloženě nespokojen, tak je většinou lepší pracovní poměr ukončit co nejdříve právě ve zkušební době. Někdy dochází k situaci, že zaměstnanec během zkušební doby obdrží ještě výrazně atraktivnější pracovní nabídku a právě díky sjednané zkušební době může snadno a rychle nastoupit na vysněnou pracovní pozici.

Dodatečně nelze zkušební dobu sjednat

Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce nebo v den jmenování. Zkušební doba musí být sjednána písemně. Dodatečně tedy nelze zkušební dobu sjednávat.

Snadné ukončení, ale vždy písemně

Během sjednané zkušební doby může zaměstnavatel i zaměstnanec zrušit pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Pracovní poměr v takovém případě končí velmi rychle, a to dnem doručení, jestliže není uveden den pozdější. Pracovní poměr ve zkušební době může rychle a snadno ukončit zaměstnanec i zaměstnavatel. Zrušení pracovního poměru ve zkušební době je jednostranný právní úkon a nevyžaduje se souhlas druhé smluvní strany, musí však být podáno písemně, jinak se k němu nepřihlíží. Pro písemnost není stanovena žádná závazná forma.

Reklama text pokračuje pod reklamou

Petr Gola

Reklama

Reklama

Reklama

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí

CMP