Hledáte rychlé informace pro Vaši peněženku? Napište nám na poradna@dumfinanci.cz a my Vám je pošleme :-)
Právo
„Právo je jedna z normativních soustav. Tvoří ji soubor platných právních norem, tj. pravidel chování (příkazů, zákazů nebo dovolení), kterými se řídí lidské spolužití a které jsou uznávané nebo přímo stanovené státem.”
pátek 17. březen

Kdy zaměstnanec odstupné nedostane?

Zdanění u zákonného odstupného je nižší než u standardní hrubé mzdy, neboť z odstupného se neplatí sociální pojištění a zdravotní pojištění. V některých případech však nemají zaměstnanci na odstupné nárok.

úterý 14. březen

Jak vysoké je odstupné?

Když jsou splněny podmínky pro výplatu zákonného odstupného, tak jeho částka závisí na dosahovaném příjmu u zaměstnavatele, délce trvání pracovního poměru a výpovědním důvodu. Na nejvyšší odstupné mají nárok zaměstnanci, kteří obdrželi odstupné z důvodu výpovědi kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání.

pondělí 13. březen

Výpověď zaměstnavatele a odstupné

Zaměstnanci, kteří obdrží od zaměstnavatele výpověď, mají při splnění zákonných podmínek nárok na odstupné. Nárok na odstupné při ukončení pracovního poměru není tedy automatický.

čtvrtek 15. září

Náležitosti pracovní smlouvy

Na základě pracovní smlouvy se uzavírá pracovní poměr mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Pracovní smlouva může být klidně pouze na jednu stranu, neboť dle zákoníku práce musí pracovní smlouva obsahovat pouze tři základní údaje.

úterý 05. červenec

Jak dlouho se pobírá podpora v nezaměstnanosti?

Podpora v nezaměstnanosti se pobírá pouze při splnění zákonných podmínek a délka nároku závisí na věku žadatele o podporu v nezaměstnanosti. Až v rozsahu 11 měsíců mohou pobírat podporu v nezaměstnanosti občané starší 55 let. Ve kterých případech se pobírání podpory v nezaměstnanosti odkládá?

pondělí 04. červenec

Kdy vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemají všichni nezaměstnaní. Pro přiznání podpory v nezaměstnanosti musí být splněny zákonné podmínky. Kdo nesplňuje podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti, ten je odkázán pouze na sociální dávky.

úterý 21. červen

Uznání dluhu

Věřitelé mohou uplatňovat pro své nároky desetiletou promlčecí lhůtu, pokud dlužník uzná dluh co do důvodu a výše. Tento postup je výhodný i při finančních výpůjčkách mezi známými. Uznat dluh je nutné vždy písemně.

pondělí 20. červen

Promlčecí lhůty je třeba si hlídat

Institut promlčení ovlivňuje obchodní vztahy živnostníků. Před uzavřením obchodu je vhodné si obchodního partnera důkladně prověřit a případné neuhrazené faktury včas vymáhat soudní cestou, neboť při promlčení dluhu a vznešení námitky promlčení dlužníkem nelze úspěšně soudní cestou peníze nárokovat.

pondělí 21. prosinec

Test z pracovního práva

Zákoník práce upravuje mimo jiné vznik pracovního poměru, povinnosti zaměstnance i povinnosti zaměstnavatele v jednotlivých pracovních situacích nebo ukončení pracovního poměru.  

čtvrtek 05. únor

Rodičovská dovolená

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni nebo zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Během rodičovské dovolené se pobírá rodičovský příspěvek.

středa 04. únor

Čerpání řádné dovolené po mateřské dovolené

Maminky, které jsou na mateřské dovolené, mají nárok na proplacení řádné dovolené následující po mateřské dovolené. O dovolenou je potřeba požádat po skončení mateřské dovolené.

pondělí 02. únor

Na kolik dní dovolené máme nárok?

Všichni zaměstnanci se těší na dovolenou, kdy mají konečně čas na své koníčky a odpočinek. Přitom obdrží za dobu čerpání dovolené náhradu mzdy od svého zaměstnavatele. Jak je to s dovolenou v Česku?

čtvrtek 22. leden

Výpověď podaná zaměstnancem

Jestliže zaměstnanec obdrží zajímavější pracovní nabídku nebo je v práci hrubě nespokojený, tak může pracovní poměr jednostranně ukončit. Podat výpověď. S čím je potřeba při podání výpovědi počítat? A jak takovou výpověď napsat?

středa 21. leden

Výpověď podaná zaměstnavatelem

Zaměstnavatel může jednostranně rozvázat se zaměstnancem pracovní poměr. Výpověď podaná zaměstnavatelem však musí být odůvodněná dle zákoníku práce, nestačí pouze odkaz na paragrafové znění. Pracovní poměr nekončí ihned. Běží dvouměsíční výpovědní lhůta.   

pondělí 22. září

Jak nenechat podvodníky zvítězit

Panu Zahradníkovi se stalo příkoří. Stavební firma, které jeho společnost dodávala materiál, mu nezaplatila poslední fakturu. Kdekdo by si možná řekl: Ech co, jedna nezaplacená faktura neznamená konec světa. Jenže pokud je částka opravdu značná, může její neuhrazení velmi negativně ovlivnit celé podnikání. V konečném...

Reklama
Reklama
Reklama

Příjmy při studiu

Absolventi s praxí snadněji hledají práci

Studenti, kteří dokáží skloubit práci a studium, nacházejí na trhu práce snadněji uplatnění než jejich kolegové, kteří během studia vůbec nepracovali. Personalisté hodnotí velmi pozitivně praktické zkušenosti absolventů.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky