Jak na výpověď povinného ručení?

Sjednali jste si povinné ručení, které vám absolutně nevyhovuje a nevíte si rady co teď s tím? Jak a kdy lze smlouvu vypovědět a vyplatí se to vůbec dělat? V dnešním článku vám poskytneme detailní přehled toho, kdy a za jakých podmínek můžete své povinné ručení zrušit a sjednat si pojištění nové.

PR článek povinné pojistné zdroj: DF

Z jakých důvodů lze povinné ručení vypovědět?

Podle toho, proč své povinné ručení vypovídáte, se odvíjí lhůty pro podání výpovědi, a i celková výpovědní doba po jejímž uplynutí pojištění zanikne. Obecně mohou být příčinnou zrušení povinného ručení následující situace:

Nevyhovuje vám sjednaná pojistná smlouva

Pokud vám povinné ručení nevyhovuje a máte pro to dobrý důvod, lze pojištění vypovědět do dvou měsíců od jeho sjednání. K výpovědi nejsou třeba žádné zvláštní dokumenty a po uplynutí osmidenní výpovědní doby vaše pojištění zanikne.

Vznik pojistné události

I samotná pojistná událost může posloužit jako důvod k podání výpovědi povinného ručení. Zde musíte výpověď podat do tří měsíců od ohlášení pojistné události, přičemž po uplynutí 1 měsíční výpovědní doby vaše pojištění zanikne.

Pojišťovna změnila výši pojistného

V případě, že vám pojistitel změnil výši pojistného u povinného ručení, máte možnost své pojištění do jednoho měsíce od doručení oznámení o změně pojistného vypovědět. Vaše povinné ručení zde zanikne ke konci pojistného období.

Odcizení vozidla

V případě odcizení motorového vozidla je zrušení povinného ručení samozřejmostí. V této situaci musíte však vaší pojišťovně doložit Protokol od Policie, který odcizení vašeho vozidla potvrzuje. Povinné ručení vám v tomto případě zanikne již v den oznámení odcizení na Policii.

Převod vozidla na nového vlastníka

Další zcela běžnou situací, kdy lze povinné ručení bez jakýchkoliv komplikací vypovědět, je prodej vozidla a následný převod vlastnictví. V případě převodu postačí pojišťovně doložit kopii velkého technického průkazu, kde je vyznačena změna nového vlastníka, přičemž již v den oznámení této skutečnosti pojišťovně vaše povinné ručení zanikne.

Dočasné nebo trvalé odhlášení vozidla z registru vozidel

I zde jako ve výše zmíněných situacích, není třeba dodržet žádnou specifickou lhůtu pro podání výpovědi. Podkladem pro zrušení vašeho povinného ručení bude pro pojišťovnu kopie vašeho velkého technického průkazu, kde je zaznamenáno dočasné či trvalé odhlášení vozidla z registru. V těchto případech zaniká vaše povinné ručení již v den oznámení na pojišťovnu.

Výpověď k výročí pojistné smlouvy

Další příležitostí, jak povinné ručení vypovědět je výročí vaší pojistné smlouvy. V tomto případě můžete výpověď podat z jakéhokoliv důvodu, důležité však je dodržet lhůtu pro včasné podání výpovědi. Pokud jste tedy například zjistili, že na svém povinném ručení značně přeplácíte a chcete proto pojištění vypovědět, musíte danou výpověď doručit alespoň 6 týdnů před koncem vašeho pojistného období (výročí pojistné smlouvy). Při včasném doručení vaše povinné ručení zanikne již s koncem daného pojistného období. Pokud však podáte výpověď později, zanikne vaše pojištění až ke konci následujícího pojistného období.

Vyplatí se změnit pojišťovnu?

Výročí pojistné smlouvy vám dává unikátní možnost,jak bez udání jakéhokoliv důvodu zrušit své pojištění a přejít k pojišťovně, která vaše povinné ručení nabízí výhodněji. Mnozí pojistníci se takové změny bojí, neboť se obávají, že si změnou pojišťovny nepolepší a přijdou i o všechny své dosavadní bonusy. V praxi tomu však tak není, neboť všechny nasbírané bonusy se k novému pojistiteli převádějí a pojistník si tak zachová i svoji slevu na pojištění. Dodatečně má u nového pojistitele možnost sjednat výhodnější povinné ručení a získat k tomu i další benefity. Vyplatí se proto si v průběhu pojistného období srovnávat cenu povinného ručení a pokud zjistíte, že nyní značně přeplácíte, nezdráhejte se k výročí pojistné smlouvy přejít k novému pojistiteli. Ke srovnání cen a následnému sjednání nového pojištění lze využít online srovnávač povinného ručení, který vám celý proces značně zjednoduší.

8. listopadu 2017 20:01:59

Reklama

Témata

Příjmy studentů

Během letních měsíců v období školních prázdnin si řada středoškoláků a vysokoškoláků...

Mobilní aplikace

Rozvoj moderních technologií proniká do všech oblastí našeho života. Jednou z těchto oblastí...

OSVČ a státní dávky

Osoby samostatně výdělečně činné odvádí na dani z příjmu, sociálním a zdravotním pojištění při...

Podnikání v ČR

V posledních dnech byla hojně diskutovaným tématem rovnost podmínek pro zaměstnance na jedné...

Netradiční výdělky

Práce na zkrácený úvazek, práce z domova, práce na černo nebo spolupráce. To vše jsou méně...

Reklama
Reklama

Dávky pro tatínky

Pečující otcové a peníze od státu

V příštím roce budou moci tatínkové čerpat týdenní otcovskou. Jak bude vysoká? Kdy může tatínek čerpat peněžitý příspěvek v mateřství nebo rodičovský příspěvek?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky