Změní peer-to-peer pojišťovna pojistný trh?

O sdílené ekonomice slýcháme téměř každý den a to takřka ve všech možných odvětvích ekonomiky. Pojistný trh se ale dlouho zdál být vůči tomuto trendu imunní. To ale přišla změnit první peer-to-peer pojišťovna v Česku a jedna z mála na světě, která má i plnohodnotnou licenci od národní banky. Přečtěte si, jak PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna funguje a v čem je jiná.

PR článek peer to peer pojišťovna zdroj: DF

Peer-to-peer pojištění vychází z klasického peer-to-peer modelu, který je důvěrně znám všem, kteří se trochu zabývají informatikou, a z konceptu sdílené ekonomiky, který dnes už známe všichni. IT P2P model odkazuje na typ počítačových sítí, kde spolu komunikují jednotliví klienti napřímo, tedy ve vazbě klient-klient. Peer-to-peer pojištění tedy klade důraz na větší odpovědnost pojištěných, ale zároveň jim dává možnost spolupodílet se na zisku pojišťovny. U pojišťovny zisk tvoří část vybraného pojistného, které zbylo po odečtení výplat škod a dalších nákladů, včetně částky, která jde do fondu rezerv.

Lidé se jistí s lidmi

Věta, která možná na první pohled nezní úplně srozumitelně, ale vystihuje přesně filozofii peer-to-peer pojištění i PRVNÍ KLUBOVÉ pojišťovny. Pojišťovna vybere od svých členů pojistné. Z toho pak vyplatí všechny škody pojištěným, část jde do fondu rezerv proti velkým škodám, 17 % si bere pojišťovna na své provozní náklady (navíc garantuje, že se toto číslo nezmění) a zisk a zbytek se vrací pojištěným. Ten zbytek je ale dost významný. V roce 2016 pojišťovna vrátila v průměru 40 % pojistného těm členům, kteří neměli škodu!

40 % jde zpět těm, kteří neměli škodu

Průměrně, někdy trochu méně, někdy trochu více. Jak je možné, že PRVNÍ KLUBOVÁ vrací tolik? Důvodů je více. Prvním důvodem je nízkonákladový provoz, pojišťovna nevykládá velké částky na provoz sítě agentů nebo poboček či drahé marketingové kampaně.

Druhým (a ještě významnějším) důvodem je samotná filozofie pojišťovny. Podle té musíte být členem klubu, abyste si mohli sjednat pojištění. Cílem je, aby vás do klubu (pojišťovny) pozval kamarád. A jelikož oba sdílíte společně riziko, ale i zisk, tak nepozvete nikoho nespolehlivého. Ten, kdo má příliš škod, snižuje částku, ze které se bude část pojistného vracet. Za každého pozvaného člena (který se pojistí) získáte body. Ty znamenají, že vám na konci roku pojišťovna vrátí více peněz z pojistného. Členové klubu se svým členstvím k ničemu nezavazují, ani nic neplatí. Naopak mohou jen získat. Navíc cena pojištění se příliš neliší od těch běžných na trhu. Odpadá tak i obava, že by vám pojišťovna sice část vrátila, ale z vyšší původní částky. PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna část vašeho pojistného jen vrací.

Peer-to-peer pojištění je model, který dává smysl. Vždyť si sami vzpomeňte, kdy naposledy jste měli nějakou škodu (jestli vůbec) a kolik peněz za pojistku jste nechali pojišťovně. Tohle je způsob, jak zůstat bezpečně pojištěn a přitom neplatit zbytečné peníze korporacím.

23. října 2017 20:25:57

Reklama

Témata

OSVČ a daně

Všechny OSVČ, které alespoň po část roku 2015 vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost, musí...

Dědictví

V rámci dědického řízení se nedědí pouze majetek a cennosti po zemřelém (zůstaviteli), ale...

Kreativita zaměstnanců

Úspěšné firmy vědí, že jejich budoucnost závisí na jejich zaměstnancích. Chtějí proto inovativní...

Péče o děti a daně

Rodičovský příspěvek činí v souhrnné výši 220 tisíc korun. Doba péče o dítě do 4 let věku se...

Nemovitost na úvěr

Někteří mladí lidé se nechtějí vázat, chtějí více svobody a volnosti a více peněz na zábavu, a...

Reklama
Reklama

Dávky pro tatínky

Pečující otcové a peníze od státu

V příštím roce budou moci tatínkové čerpat týdenní otcovskou. Jak bude vysoká? Kdy může tatínek čerpat peněžitý příspěvek v mateřství nebo rodičovský příspěvek?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky