Doporučení Komise cílí správně, důležitá ale bude implementace

Komerční sdělení

Lepší dostupnost zařízení péče o děti a snížení daňového zatížení práce u osob s nízkými příjmy by mohlo v ČR zvýšit zaměstnanost. Vyplývá to z letošních doporučení Evropské komise pro Českou republiku. Mimo to Komise doporučuje zajistit fiskální korekci ve výši 0,5% HDP v roce 2016, dále pak zlepšit nákladovou efektivitu zdravotnictví, zlepšit výběr daní, reformovat systém vysokého školství, implementovat protikorupční plán a zavést centrální registr zadávání veřejných zakázek. O ekonomických doporučeních diskutovali v Evropském domě zástupci Evropské komise, Úřadu vlády ČR a bankovní sféry.

Letošní doporučení Evropské komise účastníkům debaty představilJan Michal, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR. „Letošní doporučení se soustředí na skutečné priority hospodářské politiky jako je boj s daňovými úniky a snížení daňové zatížení práce u osob s nízkými příjmy a v neposlední řadě na reformu vysokého školství. Tyto reformy mají potenciál zvýšit životní úroveň v České republice. Záleží však především na nás, jak si „domácí úkoly“ splníme,“ zdůraznil Jan Michal.

Dle náměstkyně státního tajemníka pro EU Lucie Šestákové jsou doporučení v souladu s programovým prohlášením vlády. „Kromě toho vítáme nový harmonogram evropského semestru, kdy členské státy mají více času na konzultace a koordinaci se sociálními partnery a jinými zainteresovanými skupinami,“zdůraznila Lucie Šestáková.

Při současném pozitivním hospodářském růstu se snižuje riziko, že by se veřejné finance zhoršovaly. „Vzhledem k současnému poměrně rychlému hospodářskému růstu by však vláda měla udržet deficit veřejných financí na nízké úrovni a dosáhnout fiskální korekce ve výši 0,5% HDP v roce 2016. To by skutečně pomohlo dlouhodobé stabilitě českých veřejných financí, ale uvidíme, zda si vláda vezme toto doporučení k srdci,“ uvedl Miroslav Zámečník, poradce prezidenta Hospodářské komory ČR

„Evropská komise nepřichází s revolučními doporučeními, ale více než kdy předtím členským státům připomíná, na jaké oblasti je potřeba se zaměřit, což je jednoznačně pozitivní věc.“, doplnil Jan Bureš, hlavní ekonom ERA Poštovní spořitelny. S navrženými doporučeními souhlasí, zároveň však doplnil, že "Česká republika musí stále hledat nové růstové impulsy k posílení ekonomiky, například v oblasti investic do znalostní ekonomiky, pokud se chceme v životní úrovni více přiblížit západním sousedům."

Řečníci se shodli, že doporučenímajíbezpochyby potenciál podpořit domácí hospodářský růst. Klíčové ovšem bude, jak se bude České republice dařit tato doporučení plnit.

Komerční sdělení

Praktické

Populární na Dům financí