Kolik stojí bezbariérová rekonstrukce bytu? Češi netuší!

Komerční sdělení

foto: impression media, ilustrační fotografie

Češi nemají představu, kolik člověka připoutaného na invalidní vozík stojí úprava bytu, na základě jakých kritérií se určuje konkrétní stupeň invalidity nebo jaké výše může dosahovat invalidní důchod. Podceňují také důležitost sjednání životního pojištění. To jsou závěry výzkumu, který pro Pojišťovnu České spořitelny zpracovala společnost Ipsos.

Češi stále netuší, co pro ně po finanční stránce znamená být vážně nemocný. Že se bezbariérová rekonstrukce bytu 2 + 1 v patře paneláku bez výtahu vyšplhá nad půl milionu korun, ví jen 17 % lidí. Klienti podceňují pojištění invalidity a pojišťují se na nedostatečné částky. Optimální pojistná částka by měla být alespoň ve výši 0,5 milionu korun. Lidé si ale sjednávají v průměru částky do 400 000 korun. Češi navíc také netuší, jak vysoký by měli invalidní důchod. Ne každý má potřebu se pojistit. Ti, kdo pojištění mají, tvrdí, že si sjednali invaliditu. Ve skutečnosti si však pojistili trvalé následky úrazu.

Speciální nabídka: Pojišťovna České spořitelny vyplatí dvakrát víc klientovi, který se v důsledku úrazu stane plně invalidním. Speciální akce se týká každého, kdo si v období od 15. září 2014 do 30. listopadu 2014 sjedná FLEXI životní pojištění s rizikem invalidity III. stupně. Pojišťovna tak pokračuje v upozorňování na závažné životní situace.

Život s hendikepem není snadný

Žijeme v neuvěřitelně solidární zemi se špičkovou zdravotní péčí, zatím. I tak se ale náklady na léčbu, rehabilitace a přizpůsobení bydlení mohou vyšplhat hodně vysoko. Domácnost musí doznat mnohých úprav. Jsou překážkou například prahy, dveře otevírané dovnitř malé koupelny či toalety jsou nemyslitelné a schody se stávají nepřekonatelnou bariérou, horní police v kuchyni ztrácejí význam.

Náklady na úpravu bytu

Výtahová plošina 200 000 Kč
Postel, vozík, rehabilitační a kompenzační pomůcky 100 000 Kč
Kuchyň – bezbariérová úprava 150 000 Kč
Koupelna – bezbariérová úprava 200 000 Kč
Celkem 650 000 Kč

S náklady může pomoci stát. Na úpravy bydlení přispěje až 50 000 Kč. Za to si člověk pořídí jen optimální postel se zdravotní matrací. Na elektrický vozík přispívá zdravotní pojišťovna, ale jen z části. Získat od státu příspěvek na auto není jednoduché, na maximálních 100 000 Kč dosáhne málokdo. Příjem se tenčí, výplata invalidního důchodu předchozí životní úroveň nezajistí. Kvalitní pojistka ovšem ano.

Podle průzkumu jsou jen čtyři procenta lidí schopná pokrýt výpadek příjmů z vlastních finančních zdrojů, a životní pojištění proto nepotřebují. Ostatní si uzavřením životního pojištění a optimálním nastavením smlouvy mohou v případě nečekané situace zajistit dosavadní životní úroveň alespoň po finanční stránce.

Životní pojištění by měl mít každý, kdo nemá pro sebe a své blízké našetřeno alespoň na pět let dopředu. Rozhodně nepodceňujte vážné životní situace – dlouhodobé nemoci a hrozbu invalidity.

Komerční sdělení

Praktické

Populární na Dům financí