Otcovská

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Pojištění
Vydáno: Nov. 20, 2017, midnight
zdroj: pixabay.com

Legislativní novinkou pro rok 2018 je čerpání otcovské. Během jednoho týdne tedy bude maminka pobírat peněžitý příspěvek v mateřství a otec dítěte otcovskou. Kdo bude mít na týdenní otcovskou nárok?

Nárok na otcovskou, která je upravena v zákoně o nemocenském pojištění, bude mít pojištěnec, který pečuje o dítě, jehož je otcem. Otcovská náleží, jen nastal-li nástup na otcovskou v období 6 týdnů ode dne narození dítěte. Nástup na otcovskou přitom nastává dnem, který si pojištěnec určí v období 6 týdnů od narození dítěte.

 

Nutná účast na pojištění

Protože je otcovská dávkou nemocenskou pojištění, stejně jako např. peněžitý příspěvek v mateřství nebo nemocenská, tak nárok na otcovskou mají pouze tatínci, kteří splňují podmínku pojištění. U osob samostatně výdělečně činných je podmínka pojištění splněna, jestliže účast na dobrovolném nemocenském pojištění trvá alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházející dni nástupu na otcovskou. 

 

Kdo nemá nárok na otcovskou?

V praxi nemají nárok na otcovskou nejenom nevýdělečně činní tatínci, ale i otcové, kteří sice mají pravidelné příjmy, ale tyto příjmy nezakládají účast na pojištění. Podmínku pojištění nesplňují např. OSVČ neplatící si dobrovolné nemocenské pojištění, lidé žijící pouze z pasivních příjmů nebo zaměstnanci pracující pouze na dohody o provedení práce s měsíční odměnou 10 000 Kč a méně.

 

Praktický příklad 1)

Pan Kučera má vysoké pravidelné příjmy z kapitálového majetku (dle § 8 zákona o dani z příjmu) a z nájmu (dle § 9 zákona o dani z příjmu). Ani z jednoho příjmu neplatí pan Kučera sociální pojištění, protože tyto příjmy nezakládají účast na pojištění. Pan Kučera tedy nemůže čerpat otcovskou.

 

Praktický příklad 2)

Zaměstnanec Novák pracuje současně pro tři zaměstnavatele na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou 10 000 Kč. Z dohody o provedení práce se neplatí sociální pojištění, když měsíční odměna činí 10 000 Kč a méně. Pan Novák neplatí ani z jedné odměny sociální pojištění a není tedy účasten na pojištění a nemůže čerpat otcovskou.

Reklama

Další články tématu

Rodičovská dovolená pro muže

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na...

Peněžitý příspěvek v mateřství pro tatínka

Peněžitý příspěvek v mateřství neboli mateřskou pobírají většinou po celou dobu pouze maminky....

Otec a daňové zvýhodnění na děti

Daňové zvýhodnění na děti může uplatňovat vždy pouze jeden z rodičů, přičemž je jedno, zdali...

Jak se počítá otcovská?

Otcovská bude patřit mezi nemocenské dávky, proto výše měsíční otcovské bude záviset na...

Témata

Zdravotní pojištění a my

Všichni občané s trvalým pobytem v ČR jsou zdravotně pojištěni. Odhlásit se ze zdravotního...

Povinnosti OSVČ

Při zahájení samostatné výdělečné činnosti je nutné počítat s výrazně větším rizikem, vlastní...

Neplacené volno

Někdy z různých osobních nebo rodinných důvodů potřebuje zaměstnanec volno a požádá svého...

Prodej nemovitosti

Při dodržení časového testu je příjem z prodeje nemovitosti osvobozen od daně z příjmu fyzických...

Nemocenská dávky 2015

Při splnění zákonných podmínek vzniká během nemoci, mateřství nebo ošetřování člena rodiny nárok...

Reklama
Reklama

Finanční testy

Vánoční kvízy

Na vánoční období jsme si pro vás připravili pět zajímavých finančně-daňových testů. Prověřte si své znalosti nebo si udělejte vědomostní rodinnou či přátelskou soutěž.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky