Potvrzení o zdanitelných příjmech

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Zaměstnání
Vydáno: 8. listopadu 2017 0:00:00
zdroj: pixabay.com

Jestliže za zaměstnance nemůže zaměstnavatel provést roční zúčtování daně a zaměstnanec má povinnost podat daňové přiznání, potom potřebuje zaměstnanec k vyplnění daňového přiznání od zaměstnavatele formulář o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a odvedené dani z příjmu za daný kalendářní rok.

Zaměstnanci, kteří po celý rok pracují pro jednoho zaměstnavatele a mimo příjmy ze závislé činnosti dle § 6 zákona o dani z příjmu nemají žádné jiné zdanitelné příjmy dle § 7 (samostatné výdělečné činnosti), § 8 (kapitálové příjmy), § 9 (z nájmu) nebo dle § 10 (ostatní příjmy) přesahující 6 000 Kč, mohou svého zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování daně. V takovém případě mají minimum daňových starostí, neboť vše za ně vyřídí mzdová účetní. Je však nutné mzdové účetní doručit do 15. února následujícího roku všechny doklady prokazující nárok na daňové slevy a daňové odpočty za příslušný rok.

 

Příloha daňového přiznání

Zaměstnanci, kteří mají daňovou povinnost (např. z důvodu příjmu z nájmu nebo z důvodu práce v některém měsíci pro dva zaměstnavatele současně), si však musí vyžádat od všech zaměstnavatelů potvrzení o zdanitelných příjmech za příslušný rok a sami si daňové přiznání podat. Nedílnou součástí daňového přiznání jsou potom jako přílohy všechna potvrzení od zaměstnavatelů, pro které zaměstnanec v daném kalendářním roce pracoval. V potvrzení o zdanitelných příjmech jsou uvedeny potřebné údaje pro daňové povinnosti, tedy včetně odvedené zálohové daně z příjmu během roku.

 

Praktický příklad

Pan Procházka pracoval po celý rok 2017 pro zaměstnavatele XY na standardní pracovní smlouvu a v červenci a srpnu pro druhého zaměstnavatele LM na dohodu o pracovní činnosti s měsíční odměnou 12 000 Kč. Protože za měsíce červenec a srpen byla odvedena zálohová daň z příjmu od dvou zaměstnavatelů, tak musí pan Procházka podat za rok 2017 daňové přiznání.

 

Potvrzení i pro práci na dohodu

Zaměstnanci pracující během roku na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou 10 000 Kč a méně, kteří nepodepsali u zaměstnavatele prohlášení k dani, odvádí z hrubé odměny 15% srážkovou daň z příjmu. Výpočet a odvod srážkové daně provádí zaměstnavatel. Jestliže nejsou pro ostatní zdanitelné příjmy v plném rozsahu využity všechny daňové slevy a daňové odpočty, potom je možné podat daňové přiznání a do daňového přiznání zahrnout i příjmy plynoucí z dohody o provedení práce, ze kterých byla během roku odvedena srážková daň z příjmu. Za těchto podmínek je možné po podaném daňovém přiznání obdržet srážkovou daň v plném nebo alespoň částečném rozsahu zpět. I v takovém případě je nutné mít od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech.

Reklama

Další články tématu

Daňové odpočty a daňové slevy

Zaměstnanci, kteří chtějí za celý rok uplatnit některý z daňových odpočtů nebo některou...

Čestné prohlášení manžela či manželky

Za celý kalendářní rok je možné v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání uplatnit vysokou...

Potvrzení od druhého z rodičů

Daňové zvýhodnění na děti může uplatňovat při výpočtu čisté měsíční mzdy pouze jeden z rodičů....

Podepsání růžového formuláře

Zaměstnanci zpravidla při nástupu do zaměstnání podepisují u zaměstnavatele růžový formulář –...

Témata

OSVČ a daně

Všechny OSVČ, které alespoň po část roku 2015 vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost, musí...

Dědictví

V rámci dědického řízení se nedědí pouze majetek a cennosti po zemřelém (zůstaviteli), ale...

Kreativita zaměstnanců

Úspěšné firmy vědí, že jejich budoucnost závisí na jejich zaměstnancích. Chtějí proto inovativní...

Péče o děti a daně

Rodičovský příspěvek činí v souhrnné výši 220 tisíc korun. Doba péče o dítě do 4 let věku se...

Nemovitost na úvěr

Někteří mladí lidé se nechtějí vázat, chtějí více svobody a volnosti a více peněz na zábavu, a...

Reklama
Reklama

Dávky pro tatínky

Pečující otcové a peníze od státu

V příštím roce budou moci tatínkové čerpat týdenní otcovskou. Jak bude vysoká? Kdy může tatínek čerpat peněžitý příspěvek v mateřství nebo rodičovský příspěvek?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky