Potvrzení od druhého z rodičů

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Daně
Vydáno: 7. listopadu 2017 0:00:00
zdroj: pixabay.com

Daňové zvýhodnění na děti může uplatňovat při výpočtu čisté měsíční mzdy pouze jeden z rodičů. Aby mohla mzdová účetní uplatňovat daňové zvýhodnění na děti, tak potřebuje nejenom kopii rodných listů dětí a případně potvrzení od školy o studiu, ale rovněž potvrzení druhého z rodičů, že daňové zvýhodnění neuplatňuje on.

Daňové zvýhodnění na děti je velmi efektivní podporou rodin s dětmi. Daňové zvýhodnění snižuje přímo vypočtenou daňovou povinnost, a když je vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus ve výši rozdílu mezi daňovým zvýhodněním a vypočtenou daní z příjmu.  Pro čerpání daňového bonusu je nutné mít měsíční příjem alespoň ve výši poloviny minimální mzdy, v roce 2017 tedy 5 500 Kč. Aktuálně činí měsíční daňové zvýhodnění na první dítě 1 117 Kč, na druhé dítě 1 617 Kč a na třetí dítě 2 017 Kč. Od ledna 2018 dochází ke zvýšení měsíčního daňového zvýhodnění na první dítě o 150 Kč. I daňové zvýhodnění je možné uplatňovat při práci na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.

 

Doklady od druhého rodiče

Daňové zvýhodnění uplatňuje vždy jeden z rodičů. V případě, že ani jeden z rodičů nemá zdanitelné příjmy, tak daňové zvýhodnění neuplatní ani jeden z nich. Daňové zvýhodnění plní tedy i motivační funkci k přijmutí i hůře placeného zaměstnání. Jestliže druhý z rodičů pracuje, potom je potřeba doložit potvrzení od zaměstnavatele, že není daňové zvýhodnění při výpočtu čisté mzdy uplatňováno.  Jestliže druhý z rodičů je OSVČ, tak se doloží mzdové účetní čestné prohlášení. Když jsou oba rodiče zaměstnanci, tak je jedno, který z rodičů daňové zvýhodnění uplatní. Když má rodič vysoké příjmy, tak daňové zvýhodnění uplatní v plném rozsahu ke snížení vypočtené daně z příjmu. Při nižších příjmech vznikne nárok na daňový bonus. Celkový daňový efekt pro rodinu je však stejný.

 

Praktický příklad

Pan Straka má hrubou mzdu 15 000 Kč a paní Straková má hrubou mzdu 30 000 Kč. Manželé mají jednu dceru. Když daňové zvýhodnění na dceru uplatní pan Straka, tak bude jeho čistá mzda 13 522 Kč (bude čerpat daňový bonus ve výši 172 Kč) a čistá mzda manželky bude 22 740 Kč. V případě, že daňové zvýhodnění uplatní paní Straková, tak její čistá mzda bude 23 857 Kč a čistá mzda pana Straky bude 12 405 Kč. Počítáme s daňovým zvýhodněním ve výši 1 117 Kč dle legislativy roku 2017. V obou případech je čistý rodinný příjem manželů Strakových 36 262 Kč, nemění nic na tom skutečnost, že v prvním případě se čerpá daňový bonus a ve druhém nikoliv. Rozhodující je totiž celková částka daňového zvýhodnění a je jedno, zdali se v plném rozsahu využije ke snížení daně z příjmu (u vyšších mezd) nebo částečně i k čerpání daňového bonusu (u nižších mezd).

Reklama

Další články tématu

Daňové odpočty a daňové slevy

Zaměstnanci, kteří chtějí za celý rok uplatnit některý z daňových odpočtů nebo některou...

Čestné prohlášení manžela či manželky

Za celý kalendářní rok je možné v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání uplatnit vysokou...

Potvrzení o zdanitelných příjmech

Jestliže za zaměstnance nemůže zaměstnavatel provést roční zúčtování daně a zaměstnanec má...

Podepsání růžového formuláře

Zaměstnanci zpravidla při nástupu do zaměstnání podepisují u zaměstnavatele růžový formulář –...

Témata

OSVČ a daně

Všechny OSVČ, které alespoň po část roku 2015 vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost, musí...

Dědictví

V rámci dědického řízení se nedědí pouze majetek a cennosti po zemřelém (zůstaviteli), ale...

Kreativita zaměstnanců

Úspěšné firmy vědí, že jejich budoucnost závisí na jejich zaměstnancích. Chtějí proto inovativní...

Péče o děti a daně

Rodičovský příspěvek činí v souhrnné výši 220 tisíc korun. Doba péče o dítě do 4 let věku se...

Nemovitost na úvěr

Někteří mladí lidé se nechtějí vázat, chtějí více svobody a volnosti a více peněz na zábavu, a...

Reklama
Reklama

Dávky pro tatínky

Pečující otcové a peníze od státu

V příštím roce budou moci tatínkové čerpat týdenní otcovskou. Jak bude vysoká? Kdy může tatínek čerpat peněžitý příspěvek v mateřství nebo rodičovský příspěvek?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky