Jak snižují základ daně úroky z úvěru?

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Daně
Vydáno: 25. října 2017 0:00:00
zdroj: pixabay.com

Od základu daně za rok 2017 bude možné odečíst částku, která se rovná úrokům zaplaceným v roce 2017 z hypotečního úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření na financování bytových potřeb v souladu s § 15 zákona o dani z příjmu.

Roční základ daně je možné snížit až o částku 300 000 Kč. V případě, že účastníky smlouvy o úvěru na financování bytové potřeby je více zletilých osob, tak uplatní odpočet buď jedna z nich, anebo každá z nich, a to rovným dílem.

 

V prvním roce uplatnění daňového odpočtu je nutné doručit na finanční úřad smlouvu i potvrzení od banky, v následujících letech se dokládá k daňovému přiznání nebo ročnímu zúčtování daně jen potvrzení od banky nebo stavební spořitelny o zaplacených úrocích z úvěru na bydlení.

 

Podmínka trvalého bydlení

Aby bylo možné uplatnit daňový odpočet zaplacených úroků z úvěru na bydlení během roku, ze kterého je financována:

  • výstavba bytového domu, rodinného domu, jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo stavby
  • koupě bytového domu, rodinného domu, rozestavěné stavby bytového domu nebo rodinného domu, jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru
  • údržba a změna stavby bytového domu, rodinného domu, bytu v nájmu nebo v užívání nebo jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru

tak musí být splněna podmínka užívání k vlastnímu trvalému bydlení nebo trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů.  Legislativní podmínky jsou uvedeny v § 15 zákona o dani z příjmu.

 

Praktický příklad 1)

Paní Veselá si pořídila na hypotéku druhý byt, který dlouhodobě pronajímá a má tedy příjmy z nájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu. V daňovém přiznání si nemůže uplatnit daňový odpočet o zaplacené úroky z hypotéky, neboť není splněna podmínka ohledně trvalého bydlení.

 

Praktický příklad 2)

Manželé Pokorní si koupili na hypotéku chalupu. Opět není splněna zákonná podmínka, a proto si ani jeden z manželů nemůže snížit roční daňový základ o zaplacené úroky z hypotečního úvěru. 

Reklama

Další články tématu

Vklady na smlouvu o životním pojištění

Základ daně z příjmu fyzických osob za rok 2017 je možné snížit až o 24 000 Kč o vklady na...

Odpočet u penzijních produktů

Spoření na penzi v některém z produktů III. důchodového pilíře je státem podporováno nejenom...

Finanční odpočty náleží i mimo příjmy ze zaměstnání

Při splnění zákonných podmínek lze snížit daňový základ o finanční odpočty nejenom u příjmů ze...

Jak se uplatňují finanční odpočty?

Při splnění zákonných podmínek snižují odpočty zaplacených úroků z úvěru na bydlení, vklady na...

Témata

Příjmy studentů

Během letních měsíců v období školních prázdnin si řada středoškoláků a vysokoškoláků...

Mobilní aplikace

Rozvoj moderních technologií proniká do všech oblastí našeho života. Jednou z těchto oblastí...

OSVČ a státní dávky

Osoby samostatně výdělečně činné odvádí na dani z příjmu, sociálním a zdravotním pojištění při...

Podnikání v ČR

V posledních dnech byla hojně diskutovaným tématem rovnost podmínek pro zaměstnance na jedné...

Netradiční výdělky

Práce na zkrácený úvazek, práce z domova, práce na černo nebo spolupráce. To vše jsou méně...

Reklama
Reklama

Dávky pro tatínky

Pečující otcové a peníze od státu

V příštím roce budou moci tatínkové čerpat týdenní otcovskou. Jak bude vysoká? Kdy může tatínek čerpat peněžitý příspěvek v mateřství nebo rodičovský příspěvek?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky