Zaměstnanecké jistoty

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Zaměstnání
Vydáno: Oct. 11, 2017, midnight
zdroj: pixabay.com

Přechod ze samostatné výdělečné činnosti do pracovního poměru není jednoduchý, přináší však zásadní výhodu – větší jistotu. V praxi se téměř každý živnostník setkal se situací, kdy mu některý ze zákazníků nezaplatil za poskytnuté zboží a služby. Jaké další jistoty mají zaměstnanci?

Každodenní život zaměstnanců a živnostník je odlišný. Někomu více vyhovuje být zaměstnancem, jinému být živnostníkem. Zaměstnanci však mají větší legislativní jistoty. Po několika letech výkonu samostatné výdělečné činnosti to může být velmi příjemná změna. OSVČ nikdy nemohou čerpat ošetřovné a nemocenskou pouze v případě placení dobrovolného nemocenského pojištění. Poměr mezi placeným dobrovolným nemocenským pojištěním a případnou čerpanou dávkou je však pro většinu OSVČ nevýhodný, proto si v praxi dobrovolné nemocenské pojištění platí velmi málo živnostníků.

 

Nárok na dovolenou

Legislativou je stanoven minimální čtyřtýdenní rozsah dovolené, většina firem však poskytuje pětitýdenní dovolenou. Zaměstnanci mají nárok na placenou dovolenou. Živnostníci mohou sice čerpat volno dle svého uvážení, na dovolenou si však musí našetřit. Delší dovolená je pro většinu živnostníků nepřijatelná nejenom z finančních důvodů, ale i s ohledem na plnění dohodnutých zakázek. Protože zaměstnavatelé platí za zaměstnance povinné sociální pojištění (25 % z hrubé mzdy zaměstnance) a povinné zdravotní pojištění (9 % z hrubé mzdy zaměstnance) a dále proplácí zaměstnanci dovolenou, tak mzdové náklady zaměstnavatelů jsou výrazně vyšší než sjednaná hrubá mzda.

 

Praktický příklad

Minimální měsíční mzda v roce 2017 bude činit 12 200 Kč. Pro zjednodušení budeme počítat, že zaměstnanec bude mít během roku nárok na měsíční placenou dovolenou. Průměrné měsíční minimální mzdové náklady zaměstnavatele na měsíc skutečně odpracované práce zaměstnance pobírajícího minimální mzdu budou příští rok 17 835 Kč (12 200 Kč x 1,34) x (12/11).

 

Státní dávky jsou vyšší

Při zohlednění plateb na sociálním pojištění a zdravotním pojištění zaměstnavatele za zaměstnance odvádí zaměstnanci více na povinných daňových odvodech než OSVČ. Současně je však výpočet všech státních dávek (nemocenských dávek, podpory v nezaměstnanosti, invalidního důchodu, starobního důchodu…) výhodnější pro zaměstnance než pro OSVČ. Živnostníci si musí řádně plnit veškeré povinnosti vyplývající z výkonu jejich samostatné výdělečné činnosti. Povinná administrativa a plnění daňových povinností jim zabírá hodně času. Za zaměstnance vyřizuje všechny povinnosti zaměstnavatel. Z tohoto pohledu je život zaměstnanců bezstarostnější a mnozí živnostníci si po ukončení své samostatné výdělečné činnosti od těchto povinností rádi odpočinou.

Reklama

Další články tématu

Daňové přiznání za poslední rok

Při ukončení samostatné výdělečné činnosti během roku a nástupu do zaměstnání nelze požádat...

Pracující OSVČ a daňové slevy

Osoby samostatně výdělečné činné, které nastoupí do zaměstnání a přitom svoji činnost neukončí,...

Podřízenost může být výhoda

Osoby samostatně výdělečně činné jsou sobě vlastním pánem a rozhodovací pravomoc je jenom na...

Postupné ukončení činnosti

K ukončení samostatné výdělečné činnosti vedou jednotlivé bývalé OSVČ různé důvody, např....

Témata

Dvě zaměstnání

Zaměstnanci pracující pro dva zaměstnavatele současně si musí sami podat daňové přiznání, pokud...

Výdaje na auto

V současné době se bez auta téměř žádná rodina neobejde. Dojíždění do práce, do školy, za...

Nemovitosti a daně

Zadlužení kvůli vlastnímu bydlení je finančně zodpovědným krokem. Pořizovaná nemovitost však...

Podpůrčí doba

Nárok na nemocenské dávky (mateřskou, nemocenskou, ošetřovné) nebo podporu v nezaměstnanosti je...

Dávky pro rodiče

Porodné, peněžitý příspěvek v mateřství, rodičovský příspěvek nebo přídavky na děti, všechny...

Reklama
Reklama

Finanční testy

Vánoční kvízy

Na vánoční období jsme si pro vás připravili pět zajímavých finančně-daňových testů. Prověřte si své znalosti nebo si udělejte vědomostní rodinnou či přátelskou soutěž.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky