Podřízenost může být výhoda

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Zaměstnání
Vydáno: Oct. 10, 2017, midnight
zdroj: pixabay.com

Osoby samostatně výdělečně činné jsou sobě vlastním pánem a rozhodovací pravomoc je jenom na nich. Při výkonu své činnosti dělají vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a na vlastní riziko. Při přechodu do zaměstnání musí OSVČ počítat s tím, že jejich pracovní kroky bude určovat především zaměstnavatel.

 V zaměstnaneckém poměru je jasně definovaný vztah nadřízenosti a podřízenosti. Zaměstnanci musí dodržovat pokyny nadřízených zaměstnanců. Moderní a úspěšné firmy posilují rozhodovací pravomoci nejlepších zaměstnanců, přesto zaměstnanci musí své návrhy konzultovat s vedoucími zaměstnanci a nemohou při výkonu své práce postupovat jako OSVČ.

 

Může to být výhoda

Pro některé OSVČ je po několika letech výkonu samostatné výdělečné činnosti náročné se zařadit do pracovního kolektivu a dodržovat pokyny vedoucích. Z jistého úhlu pohledu to lze však chápat jako výhodu. Při řešení problémů je možné se na někoho obrátit a při sporných situacích má konečné rozhodnutí šéf. Po letech náročného rozhodování to může být pro některé OSVČ vítaná změna a pokles odpovědnosti může být i jedním z důležitých impulsů pro ukončení samostatné výdělečné činnosti.

 

Rychlý kariérní růst

Úspěšné firmy mnohdy vítají do svých řad bývalé OSVČ. Důvodů je několik. Jedním z nich je i umění jednání s klienty, umění rozhodování ve stresu a zodpovědná práce. Jestliže se dokáže bývalý živnostník přizpůsobit pracovnímu prostředí, tak může velmi brzy začít pracovat na vedoucích pozicích. Při výkonu samostatné výdělečné činnosti musel umět jednat s každým zákazníkem, aby mohl dlouhodobě fungovat na trhu. Svoji práci musel dělat dobře, protože by jinak nemohl svoji činnost vykonávat dlouhodobě. Pracovníci, kteří v minulosti alespoň několik let vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, mají mnohdy dobrý tah na branku, protože chtějí obchod co nejrychleji dohodnout a uskutečnit.

 

Zkušenosti rozhodují

Zaměstnanci, kteří si vyzkoušeli samostatnou výdělečnou činnosti, závislou činnost v soukromém i veřejném sektoru, jsou pro firemní prostředí velmi důležití. Mohou srovnávat, a pokud jsou v práci spokojeni, tak jsou velmi výkonní a motivující pro další kolegy, neboť si současné práci cení.

 

Kolegové pomohou

Velmi často se nemají živnostníci při výkonu své činnosti s kým poradit nebo jim nemá kdo pomoci. V zaměstnání se lze obrátit na kolegu. Zaměstnanci pracující v dobrých pracovních kolektivech zažívají méně pracovního stresu, neboť ví, že na žádné problémy nebudou sami. V dobrém pracovním kolektivu se tak značně snižuje riziko chyby a je možné se neustále od zkušenějších kolegů co učit.

Reklama

Další články tématu

Daňové přiznání za poslední rok

Při ukončení samostatné výdělečné činnosti během roku a nástupu do zaměstnání nelze požádat...

Pracující OSVČ a daňové slevy

Osoby samostatně výdělečné činné, které nastoupí do zaměstnání a přitom svoji činnost neukončí,...

Zaměstnanecké jistoty

Přechod ze samostatné výdělečné činnosti do pracovního poměru není jednoduchý, přináší však...

Postupné ukončení činnosti

K ukončení samostatné výdělečné činnosti vedou jednotlivé bývalé OSVČ různé důvody, např....

Témata

Platby přes internet

Internetové bankovnictví nám šetří peníze a náš drahocenný čas. Správným výběrem internetového...

Podpora v nezaměstnanosti

Nárok na podporu v nezaměstnanosti není automatický, je nutné splnit zákonné podmínky ohledně...

Rodičovská dovolená

Na rodičovskou dovolenou mají nárok všechny zaměstnankyně. Jak dlouho je možné rodičovskou...

Ukončení práce

Každý pracovní poměr musí být ukončen v souladu se zákoníkem práce. Pracovní poměr může být...

Ukončení práce

V praxi se stává, že zaměstnavatel potřebuje optimalizovat počet zaměstnanců nebo naopak...

Reklama
Reklama

Finanční testy

Vánoční kvízy

Na vánoční období jsme si pro vás připravili pět zajímavých finančně-daňových testů. Prověřte si své znalosti nebo si udělejte vědomostní rodinnou či přátelskou soutěž.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky