Nákup auta není investicí

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Finance
Vydáno: 1. srpna 2017 0:00:00
zdroj: pixabay.com

Auta v současné době mnohem rychleji ztrácejí na hodnotě než v minulosti. Až na výjimky nelze nákup auta chápat jako investici. Volné peněžní prostředky není tedy vhodné utrácet za pořízení nového auta, když stávající auto je pořád ve výborném stavu.

Někteří mladí lidé upřednostňují pořízení vysněného auta na úvěr před řešením vlastní bytové situace. Z finančního hlediska je však lepší nejdříve vyřešit vlastní bydlení. A pokud je auto nutností, např. z důvodu dojíždění do práce, tak je dobré nejdříve pořídit levnější ojetý vůz, aby splácení dražšího vozu nezhoršilo přístupnost k čerpání úvěru na pořízení vlastního bydlení.

 

Nestačí jedno auto?

Mnohé rodiny řeší dilema, jestli pořídit do domácnosti druhé auto. Přestože v některých situacích by druhé auto usnadnilo chod domácnosti v některých dnech, tak je potřeba velmi důkladně propočítat a zvážit, zdali se druhé auto skutečně vyplatí. Veškeré výdaje na auto se násobí dvěma, současně je potřeba počítat s vyšším časovým zatížením spojeným s provozem auta (základní údržba auta, návštěvy servisu, absolvování technické kontroly…). V mnoha městech vzniká problém se zaparkováním jednoho auta, se dvěma by byla situace ještě horší. V případě, že potřebují oba partneři dojíždět do práce autem, neboť cesta veřejnými prostředky je neefektivní, potom zpravidla jako druhé auto stačí menší městské auto.

 

Jaké auto k podnikání?

Většina živnostníků potřebuje k provozování své činnosti auto. V takovém případě je auto potřeba chápat i jako reklamu a vizitku. Zanedbané auto příliš nových zákazníků nepřiláká. I ojeté auto může přitom vypadat dobře a kultivovaně, není nutné se hned zadlužit kvůli reprezentativnímu auto. Draží auto může na druhou stranu u některých lidí budit dojem dražších služeb oproti konkurenci.

 

Důkladný výběr šetří výdaje

Samotný nákup auta je dobré předem důkladně promyslet, tak aby auto rodině několik let dobře sloužilo. Příliš časté změny vozového parku nejsou finančně výhodné. Pořízené auto by tedy mělo rodině svými parametry vyhovovat a být v dobrém stavu. Jestliže dojde k nákupu nevhodného auta, tak při jeho rychlém prodeji po několika měsících je potřeba počítat zpravidla se ztrátou, mnohdy i vyšší než by se na první pohled zdálo. Konkurence na trhu aut je značná a dobře prodat auto není vůbec snadné.

 

Kvůli jedné dovolené není nutné kupovat velké auto

V současné době na trhu působí více firem pronajímajících auto na dovolenou. Jestliže rodině během roku stačí menší auto a pouze jednou za rok kvůli zahraniční dovolené je velikost kufru nedostatečná, tak může být zajímavým finančním řešením pronájem auta. Z finančního hlediska je nejlepší, když pořizované auto odpovídá peněžním možnostem a životnímu stylu.

Reklama

Další články tématu

Česko je 15. největším výrobcem aut na světě

Automobilovému průmyslu se daří, což dokumentují statistiky o výrobě nových aut. Česko patří...

Silniční daň v 5 bodech

Ne každý, kdo má auto musí platit silniční daň. Předmětem silniční daně jsou pouze auta...

Nákup pohonných hmot a daně

Bez DPH a spotřební daně by byly pohonné hmoty v Česku, stejně jako v ostatních vyspělých zemích...

Auto pořizujeme s kalkulačkou v ruce

Pro většinu rodin se stalo auto samozřejmostí, dokonce stoupá počet rodin majících dvě auta....

Témata

Péče o děti a daně

Rodičovský příspěvek činí v souhrnné výši 220 tisíc korun. Doba péče o dítě do 4 let věku se...

Hrubá a čistá mzda

Z hrubé mzdy sjednané v pracovní smlouvě odvádí zaměstnanci zálohu na daň z příjmu fyzických...

Daně za rok 2014

Kolik zaplatí OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) na dani z příjmu fyzických osob za rok...

Daně za rok 2013

Daňové přiznání za rok 2013 je nutné podat na finanční úřad do 1. dubna 2014, za zaměstnance...

Prodej nemovitosti

Při dodržení časového testu je příjem z prodeje nemovitosti osvobozen od daně z příjmu fyzických...

Reklama
Reklama

OSVČ - zaměstnanec

Z podnikání do zaměstnání

Pro některé živnostníky může být ukončení samostatné výdělečné činnosti a nástup do zaměstnání přínosné s ohledem na čerpání zaměstnaneckých jistot. Zkušení personalisté rádi přijímají bývalé živnostníky, kteří jsou velmi zodpovědní.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky