Komentář ČBA ke Zprávě o finanční stabilitě ČNB

Autor: DůmFinancí.cz
Rubriky:  Finance
Vydáno: 16. června 2017 11:12:00
zdroj: sxc.hu

Zátěžové testy opět prokázaly vysokou odolnost domácího bankovního sektoru i pro případ velmi nepříznivého hospodářského vývoje. Banky by ustály propad ekonomiky do recese a deflace i výrazný vzestup nezaměstnanosti k 10 % doprovázený propadem cen nemovitostí až o 15 %. Obdobně jako v předchozí sérii testů by potřeba doplnění kapitálu činila přibližně 0,3 % HDP, 12,5 mld. Kč.

Podíl úvěrů se selháním pokračoval v poklesu u domácností i podniků. Nízké hodnoty objemu i podílu problémových úvěrů v kombinaci s vysokým krytím těchto úvěrů opravnými položkami staví kvalitu úvěrového portfolia v Česku na jednu z nejlepších pozic. ČNBnicméně rizika v delším horizontu vidí.

 

Za hlavní riziko finanční stability považuje centrální banka roztáčení spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení. Meziroční tempo skutečně nových úvěrů na bydlení akcelerovaloběhem prvního čtvrtletí 2017 na 30 %, což je dle ČNB dlouhodobě neudržitelné. Ceny nemovitostí považuje centrální banka za nadhodnocené oproti jejich fundamentální hodně, což lze volně přeložit jako existenci bubliny. Omezenou nabídku nemovitostí na trhu označuje centrální banka za jeden z možných faktorů růstu cen nemovitostí, faktor dlouhodobě nízkého zhodnocení úspor nezmiňuje. Vzhledem k hodnocení situace zavedla kromě již stávajícího doporučení, aby 85 % nových klientů mělo na nákup nemovitosti naspořeno alespoň 20 % vlastních prostředků, i další omezující doporučení vztahující se k jejich příjmu.

 

Ačkoli se toto opatření může zdát vcelku rozumné z pohledu ochrany klientů i bank, může zasáhnout plošně celé profese, například zdravotnictví či školství, v nichž dlouhodobě nehrozí ani nezaměstnanost ani pokles příjmu, a stačilo by ošetřit rizika nemoci a úrazu formou pojistky.

 

ČNB rovněž uvádí, že zpřísněné poměrové limity výše úvěrů k hodnotě nemovitostí byly ve čtvrtém čtvrtletí 2016 překračovány. Patrně i proto se ČNB rozhodla zvýšit tzv. proticyklickou kapitálovou rezervu z 0,5 % platnou od ledna 2017 na 1 % od července 2018.Toto opatření je plošné a jeho dodržování pro banky závazné. V příštím roce bude ČR ve výši proticyklické kapitálové rezervy na světovém žebříčku na čtvrté příčce po Norsku (2%), Hong-Kongu (1,875 %) a Islandu(1,25 %). Slovensko počítá se zavedením sazby ve výši 0,5 % v srpnu 2017, žádné další země zatím k tomuto opatření nepřikročily. ČNB má zákonný mandát k tomu zvýšit proticyklickou kapitálovou rezervu na 2,5 %.

 

Autorka:

Eva Zamrazilová

hlavní ekonomka, Česká bankovní asociace

Reklama

Témata

Nákup auta

Život bez auta si většina lidí a rodin neumí dneska představit. Vysoké zadlužení kvůli autu však...

Termínované vklady

V současné době bankovní domy nabízejí klientům řadu různých produktů s rozličným způsobem...

Daně ze mzdy v roce 2015

Pro rok 2015 dochází k několika změnám ovlivňujících výpočet čisté mzdy. Z důvodu zvýšení...

Promlčecí lhůty

Promlčecích lhůt je v české legislativě celá řada. Alespoň ty základní se rozhodně vyplatí znát,...

Péče o děti a daně

Rodičovský příspěvek činí v souhrnné výši 220 tisíc korun. Doba péče o dítě do 4 let věku se...

Reklama
Reklama

Lhůty v zaměstnání

Nároky zaměstnanců a zákonné lhůty

V pracovní smlouvě je možné sjednat zkušební dobu, výpovědí končí pracovní poměr až po uplynutí výpovědní lhůty nebo je možné v zákonné lhůtě čerpat nemocenskou i po skončení zaměstnání.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky