Česká republika za první čtvrtletí 2017 přilákala 62 % celkových nemovitostních investic ve střední a východní Evropě

Autor: DůmFinancí.cz
Rubriky:  Investování
Vydáno: April 20, 2017, 8:37 a.m.
zdroj: sxc.hu

Předběžné výsledky za první čtvrtletí roku 2017 ukazují, že téměř dvě třetiny všech investic do nemovitostí v rámci regionu střední a východní Evropy (CEE) v tomto období směřovaly do České republiky. Vyplývá to ze zprávy CEE Real Estate Investment Compass 2017 sestavené společnostmi Colliers International a CMS. Předběžné údaje za první kvartál zároveň naznačují, že v celoročním součtu pravděpodobně dojde k překonání rekordního přítoku investic na nemovitostní trhy CEE ve výši 12,2 mld. eur z roku 2016.

Studie CEE Real Estate Investment Compass 2017 sleduje klíčové trendy na nemovitostních trzích šesti zemí střední a východní Evropy (konkrétně Bulharska, České republiky, Maďarska, Polska, Slovenska a Rumunska) za uplynulých pět let. Předkládá i očekávaný výhled pro rok 2017.

 

V prvním čtvrtletí roku 2017 dosáhla podle předběžných údajů výše investic v zemích CEE-6 úrovně 2,3 mld. eur, což ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2016 představuje nárůst o 41 %. Začátek roku se tedy v regionu vydařil. Z tohoto celkového objemu mířilo v prvním čtvrtletí 62 % všech investic, 1,426 mld. eur, do České republiky.

 

„Zvyšující se vyspělost regionu CEE může pomoci čelit vlivům specifických rizik ovlivňujících vývoj v západní Evropě, například brexitu a jeho dozvuků, která mohou provázet zbytek roku 2017. Plný rozsah dopadů brexitu není dosud zřejmý a některé mohou být pro střední a východní Evropu i pozitivní,“ konstatuje Mark Robinson, senior specialista výzkumu Colliers International pro region střední a východní Evropy.

 

„Po úspěšném roce 2016 zažila Česká republika velmi optimistické první čtvrtletí, když v rámci regionu získala přes 60 % celkových nemovitostních investic. Výkonnost trhu v krátkodobém až střednědobém horizontu může být ovlivněna skutečností, že ČNB upustila od režimu devizových intervencí ve vztahu k české koruně,“ uvádí Lukáš Hejduk, vedoucí real estate praxe CMS pro Českou a Slovenskou republiku. „Slovenský trh nadále funguje na zdravé a stabilní úrovni a slibuje příležitosti pro nové projekty.“

 

Studie rovněž zjistila, že v roce 2016 se ve srovnání s předchozími obdobími tohoto cyklu výrazně proměnil původ investic proudících do oblasti CEE. Přítok investic z Jižní Ameriky, Asie a domácích zdrojů či zemí CEE je aktuálně silnější než ze států G10. Předběžné výsledky za první čtvrtletí 2017 naznačují pokračující vysokou investiční aktivitu v Maďarsku a České republice a vstup thajských investorů do Maďarska a Polska.

 

Tento vývoj potvrzuje trend, který byl pro trhy CEE typický v období 2011 až 2016, kdy došlo k nárůstu domácích i přeshraničních toků v rámci regionu, konkrétně ze 1,1 mld. eur v roce 2011 na 2,6 mld. eur v roce 2016, což je zřejmou známkou vyspělosti v regionu. Největšími původci i příjemci přeshraničních investičních toků v regionu byly mezi roky 2011 a 2016 Slovensko a Česká republika. V případě Maďarska pak byl za poslední období zaznamenán největší nárůst domácích toků.

 

„Čím dále se za rok 1989 v čase dostáváme, tím rozvinutější jsou trhy střední a východní Evropy a tím méně jsme odkázáni na investory mimo region. To lze pozorovat nejen v sektoru nemovitostí, ale na celém trhu fúzí a akvizic,“ popisuje Wojciech Koczara, partner v CMS. „Na trzích CEE se zároveň začíná ve větším měřítku uplatňovat pojištění transakčních rizik, což je dalším důkazem rostoucí vyspělosti regionu, ale i vyšší sofistikovanosti strukturování velkých nemovitostních transakcí.“  

 

Co se týče trendů pro rok 2017 v oblasti CEE, očekávaná je zvýšená návratnost vlivem nižších výnosů v Budapešti a Bukurešti (ve všech třech segmentech realitního trhu, tedy u kancelářských, maloobchodních i průmyslových nemovitostí) a v Praze (v případě kancelářských a průmyslových nemovitostí), zatímco v Bratislavě (ve všech sektorech), Varšavě (u průmyslových a maloobchodních nemovitostí) a Sofii (u kancelářských a průmyslových nemovitostí) je předpokládaná obdobná tržní situace.

 

Z pohledu na jednotlivé segmenty realitního lze konstatovat, že podíl kancelářských nemovitostí na celkových investicích zůstal víceméně stabilní zhruba na úrovni 40 % (v roce 2016 39 %), ačkoliv absolutní hodnota transakcí pochopitelně vzrostla. Nejpůsobivějšího nárůstu v uplynulém roce dosáhly Česká republika (1,7 mld. eur v roce 2016 oproti 556 mil. eur v roce 2015) a Maďarsko (939 mil. eur oproti 291 mil. eur).

 

Výnosy z kancelářských nemovitostí jakožto nejlikvidnější kategorie investičních aktiv v tomto cyklu zaznamenaly kompresi, stejně jako míra financování. S ohledem na investiční poptávku a dynamiku růstu nájmů přitom autoři studie vidí možný prostor pro další kompresi výnosů v nejatraktivnějších částech Prahy, Budapešti a Bukurešti.

 

Maloobchodní nemovitosti v CEE byly zřetelným příkladem upevňování dynamiky nájmů, zejména proto, že ze všech segmentů realitního trhu mají nejpřímější pozitivní vazbu na růst zákaznické poptávky a mezd. Větší objem peněžních prostředků na straně zaměstnaných spotřebitelů, včetně těch těžících z výrazného růstu minimálních mezd v Maďarsku (30 % v uplynulých dvou letech), Rumunsku (16 %) a České republice (11 % v roce 2017), bude znamenat vyšší ochotu utrácet jak za zboží základní potřeby, tak i zbytné spotřební zboží. Zejména v České republice lze po ukončení kurzových intervencí ČNB, k němuž došlo začátkem dubna, očekávat nárůst kupní síly českých spotřebitelů.

 

V CEE nicméně prožívá bouřlivý růst také sektor průmyslových nemovitostí a úspěšný začátek roku 2017 se již projevuje i na oficiálních hospodářských ukazatelích. Hlavním makroekonomickým rizikem ve výrobě i logistice budou v krátkodobém výhledu tlaky na mzdu. Údaje ze čtvrtletního průzkumu Evropské komise věnovaného náladě mezi účastníky trhu v této souvislosti ukazují, že nedostatek pracovních sil vnímá jako překážku navyšování výroby 33 % českých a 22 % slovenských společností. Nejvyššího výsledku v regionu však dosáhlo Maďarsko s více než 75 %.

Reklama

Témata

Zimní dovolená

Podzim se překlopil do své druhé poloviny a nezadržitelně se blíží zima. Ta o sobě dala vědět už...

Práce během rodičovské

Při splnění zákonných podmínek je možné pracovat i během mateřské dovolené. Během rodičovské...

Promlčení dluhů

Všichni živnostníci by si měli řádně plnit své daňové povinnosti, lhůty pro promlčení daní,...

Ochrana zaměstnance

V některých životních situacích je zaměstnanec chráněn legislativou a nemůže obdržet výpověď...

Máme "papíry" pod palcem

Pro výpočet daňových povinností musí všechny OSVČ vést buď účetnictví, daňovou evidenci nebo...

Reklama
Reklama

Finanční testy

Vánoční kvízy

Na vánoční období jsme si pro vás připravili pět zajímavých finančně-daňových testů. Prověřte si své znalosti nebo si udělejte vědomostní rodinnou či přátelskou soutěž.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky