Hledáte rychlé informace pro Vaši peněženku? Napište nám na poradna@dumfinanci.cz a my Vám je pošleme :-)
Partneři webu
  • FINFOCUS.cz
  • www.ereality.cz

Daň z příjmu při prodeji družstevního bytu

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Daně
Vydáno: 19. března 2015 0:00:00
zdroj: sxc.hu

Přestože počet bytů v osobním vlastnictví stoupá, tak nadále bydlí hodně lidí v družstevních bytech. Kdy se platí z prodeje družstevního bytu daň z příjmu fyzických osob?

Při prodeji družstevního bytu dochází k převodu členských práv k bytu. V tomto případě se jedná o převod členských práv družstva. Daň z příjmu fyzických osob se neplatí, jestliže přesahuje doba mezi nabytím členských práv a jejich převodem dobu pěti let.

 

Kdy nemusí být časový test dodržen?

V některých případech nemusí být pětiletá lhůta dodržena. Konkrétně když dojde k úplatnému převodu práv a povinností spojených s členstvím v družstvu, pokud v souvislosti s tímto převodem bude zrušena nájemní smlouva k bytu a použijí se získané peníze na uspokojení vlastní bytové potřeby, tak nemusí být dodržena pětiletá lhůta mezi nabytím a převodem u družstevního bytu.

 

Praktický příklad 1)

Pan Kučera bydlel v družstevním bytě od roku 2005 a družstevní byt v roce 2014 prodal. Protože doba mezi nabytím členských práv a jejich převodem je delší než 5 let, tak pan Kučera nebude do daňového přiznání za rok 2014 příjem z prodeje družstevního bytu uvádět.

 

Praktický příklad 2)

Paní Šedá koupila družstevní byt v roce 2011 za 865 000 Kč a v roce 2014 tento byt prodala za 1 065 000 Kč. Paní Šedá bude muset podat daňové přiznání, ve kterém uvede příjmy z prodeje družstevního bytu. Doba mezi nabytím členských práv a jejich převodem je totiž kratší než 5 let. Paní Šedá bude muset vyplnit přílohu č. 2 daňového přiznání a příjem z prodeje družstevního bytu uvést do příjmů dle § 10 zákona o dani z příjmu. V přiložené tabulce si vypočítáme daňovou povinnost z prodeje družstevního bytu paní Šedé. Pro zjednodušení počítáme, že daňové slevy jsou v plné výši vyčerpané při výpočtu čisté mzdy u zaměstnavatele.

 

Text

Částka

Příjem dle § 10 zákona o dani z příjmu

1 065 000 Kč

Související výdaje

865 000 Kč

Základ daně dle § 10

200 000 Kč

(1 065 000 - 865 000)

Daň z příjmu

30 000 Kč

(200 000 x 15 %)

 

Protože má paní Šedá příjmy dle § 10 zákona o dani z příjmu fyzických osob, tak bude muset podat daňové přiznání za rok 2014. Daňové povinnosti nemůže vyřídit prostřednictvím ročního zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem. V daňovém přiznání bude muset uvést i příjmy ze závislé činnosti a od svého zaměstnavatele si paní Šedá musela vyžádat "potvrzení o zdanitelných příjmů ze závislé činnosti za rok 2014". V daňovém přiznání bude paní Šedá uvádět všechny zdanitelné příjmy, nikoliv pouze příjmy z prodeje družstevního bytu. V tabulce je pro názornost uvedena pouze daň vztahující se k prodeji družstevního bytu.

 

Odlišná úprava při dědictví

Při dědictví bytu nebo domu v osobním vlastnictví se do zákonné lhůty, po kterou musí být nemovitost vlastněna, aby mohl být příjem z prodeje zděděné nemovitosti od daně z příjmu fyzických osob osvobozen, započítává i doba vlastnictví nemovitosti zůstavitelem. U družstevního bydlení tomu tak není. Doba družstevního bydlení zůstavitelem se do této lhůty nezapočítává. Pro využití daňového osvobození musí v takovém případě dědic splnit pětiletou lhůtu.

Diskuze ke článku
Přidat komentář

Zatím nebyl přidán žádný komentář.
Buďte první a přidejte svůj komentář.

Reklama

Další články tématu

Prodej pozemku a dodanění odpočtů

Odpočet úroků z úvěrů na bydlení je možné při splnění zákonných podmínek uplatnit i na pozemek....

Prodej zděděného bytu a daň z příjmu

Dědictví nemovitosti je z finančního hlediska příjemné. Mnohdy však dědici zděděný byt nebo dům...

Kdy se platí daň z příjmu z prodeje pozemku?

Pro lidi mající volné peněžní prostředky je investice do pozemku velmi atraktivní. Ať už z...

Prodej bytu či domu a daň z příjmu

Prodeji vlastní nemovitosti je potřeba věnovat vždy dostatečnou pozornost i s ohledem na daňové...

Témata

Proč bude penze nižší

Z důvodu demografických změn budou státní důchody v evropských zemích klesat, Česko nebude...

Mobilní aplikace

Rozvoj moderních technologií proniká do všech oblastí našeho života. Jednou z těchto oblastí...

Mobilní služby

Na trhu mobilních služeb je v posledních dnech dost živo. Trojice největších mobilních operátorů...

Daň z příjmu za rok 2013

Do 1. dubna 2014 je základní termín pro podání daňového přiznání za rok 2013, občané, kterým...

Firemní papírování

Někteří živnostníci nebo firmy se brání některým činnostem. Nepatrné "papírování" navíc přitom...

Reklama
Reklama
Reklama

Nemoc a mateřství

Výše nemocenských dávek

Pro splnění nemocenských dávek (mateřské, ošetřovného a nemocenské) musí být splněny zákonné podmínky. Nejsou tedy přiznávány automaticky. Jak se nemocenské dávky počítají v roce 2017?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (www.dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky