Hledáte rychlé informace pro Vaši peněženku? Napište nám na poradna@dumfinanci.cz a my Vám je pošleme :-)

I malá firma má mít právníka

Autor: Petr Gola
Vydáno: 30. května 2013 0:00:00
zdroj: sxc.hu

V Česku každoročně stoupá počet soudních sporů. Přitom některé firmy právní stránku podnikání stále podceňují. Což není dobře. Není zapotřebí mít vlastní právní oddělení, přesto je výhodné s právníkem spolupracovat. Vyplatí se to.

Čtěte také

Rychlým tempem v Česku stoupá počet soudních sporů i mezi malými firmami a podnikateli. Porušování smluvních ujednání začínaje a vymáháním dlužných pohledávek konče. Tento trend bude nadále pokračovat. I podnikatelé a malé firmy se totiž naučily v Česku hájit své zájmy soudní cestou.

 

Paušál je správnou volbou

Podnikový právník je pro menší společnosti nerentabilní, řešením je tak externí spolupráce s advokátem. Proplácení měsíčního paušálu vybranému dobrému právníkovi je vhodné řešení. Neboť při důležitých smlouvách, vymáhání dlužných částek je pomoc od právníka rozhodně na místě. Zaměstnávat vlastního právníka by pro menší firmy nebo podnikatele znamenalo značnou finanční zátěž. Paušál přináší řadu výhod. Advokátovi neproplácíme náhradu mzdy, dovolenou. Navíc při platbě paušálu na fakturu nemusíme za služby advokáta odvádět povinné odvody (34 % ze mzdy). Navíc výše paušálu se dá v průběhu času měnit v závislosti na jeho vytížení pro naši firmu.

 

Když potřebujeme rychle pomoci

Pokud podnikatel nebo menší firma platí paušál, tak má jistotu, že v případě naléhavého právního problému nezůstane na holičkách. Shánění právníka při problému narychlo není snadné. Menším společnostem se samozřejmě zaměstnávání právníka na plný pracovní úvazek nevyplatí. Řešením je proplácení měsíčního paušálu vybranému advokátovi. Samozřejmě výše paušálu se dá v průběhu času měnit v závislosti na počtu využití jeho služeb.

 

Dobrý právník se vyplatí

Dobrý právník tak může firmě ušetřit nemalé finanční prostředky. Dokáže dopředu poradit podnikateli, jaké dopady mohou mít jejich rozhodnutí po právní stránce pro firmu. Když vše probíhá dle smlouvy, tak je smlouva pouhým cárem papíru. Ale když ne, tak jedno slovíčko může výrazně změnit obsah celé smlouvy. Při důležitých smlouvách je pomoc právníka jednoznačně na místě. Největší výhodu ovšem firmě právník nepřináší tím, že za ni vystupuje před soudem a řeší případné právní spory všeho druhu (např. i pracovněprávní spory), ale tím, že se veškerá rizika eliminovat a předcházet soudním sporům.

  • Samotná preventivní opatření (např. kvalitně uzavřené smlouvy s obchodními partnery, kolektivní smlouva pamatující na všechna možná rizika pro zaměstnavatele, rychlé jednání v případě vymáhání pohledávky, přihlášení pohledávky do konkurzního či insolventního řízení…) přináší firmě značné finanční úspory.

 

Kde nešetřit? Reklama a právní služby

Šetřit a snižování nákladů je pro každou firmu v dnešní době naprostou nutností.

  • Rušení či omezování právní služby však rozhodně není namístě. Právě naopak. Vždyť jenom agenda spojená s vymáháním pohledávek je nejrychleji rostoucí agendou ve většině firem. Dobrý právník se firmě vyplatí a přináší jistotu.
  • Obdobná je situace u reklamy. Některé firmy a podnikatelé při snížení poptávky a finančních problémech snižují výdaje v první řadě na propagaci. Když se daří, tak se zvyšují výdaje na reklamu. Tento postup není dobrý. Když klesají zakázky, tak je nutné bojovat o každého zákazníka a výdaje na propagaci jsou hlavní možností, jak přilákat nové zákazníky a zvýšit poptávku. Zákazníci vnímají firmu mající dostatek reklamy jako úspěšnou. Podvědomí zákazníků o firmě je přitom pro její budoucnost nesmírně důležité. Důležité je však volit perspektivní formu reklamy.
 

Jak snížit výdaje?

Každý úspěšný podnikatel pracuje na snižování výdajů neustále. Úspory však hledá především v nakupování zboží a služeb. Tlačí dodavatele na nižší cenu a neustále hledá levnější alternativu. Úspory lze rovněž hledat v logistice, minimalizovat zásoby a snižovat výdaje na dopravu. Snižování režijních nákladů je pravidelnou povinností.

Diskuze ke článku
Přidat komentář

Zatím nebyl přidán žádný komentář.
Buďte první a přidejte svůj komentář.

Reklama

Další články tématu

Jak si hlídat zaplacení faktur?

Strašákem pro živnostníky a podnikatele je neplacení vydaných faktur. Problémy způsobují už...

Kontrolujeme odběratele

Každý podnikatel může prověřit alespoň v základních rejstřících na internetu, které jsou zdarma,...

Účetní závěrka pro OSVČ

Aby OSVČ neměla finanční problémy a nedostala se do problémů se svými dodavateli, tak je nutné...

Když nemůžeme zaplatit všem

Malým firmám nebo podnikatelům se stává, že mají dočasně problémy s cash-flow. Jinými slovy se...

Témata

Daně za rok 2013

Daňové přiznání za rok 2013 je nutné podat na finanční úřad do 1. dubna 2014, za zaměstnance...

Nelegální práce

Během letních měsíců je firmami častěji nabízená práce na černo. Výkon takové nelegální práce je...

Peníze na ÚP

Pro přiznání podpory v nezaměstnanosti musí být splněny zákonné podmínky. Kdo má nárok na...

Vánoční statistiky

Vánoce mají hluboký význam především pro křesťany. Po Velikonocích je to pro ně druhý...

Studenti a daně

Při splnění zákonných podmínek platí za studenty zdravotní pojištění stát, od roku 2010 se však...

Reklama
Reklama
Reklama

Péče o děti a daně

Povinné pojistné během péče o děti

Rodičovský příspěvek činí v souhrnné výši 220 tisíc korun. Doba péče o dítě do 4 let věku se hodnotí pro důchod a zdravotní pojištění je placeno státem. Z případného přivýdělku během rodičovského příspěvku se však povinné daně platí.

Otevřete téma

Pro média | Partneři | Inzerce | Kontakt

ISSN 1802-5153,© Copyright DůmFinancí.cz (www.dumfinanci.cz ) Finanční portál 2006 - 2016 FINFOCUS, s.r.o. a ČTK.

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu FINFOCUS, s.r.o. zakázáno.

Seznam finančních úřadů Aktuální kurzovní lístek ČNB poradci-sobě.cz


Používáme python hosting Roští.cz.