Objem dat po internetu stoupne každý rok zhruba o polovinu

Autor: Tomáš Sazima
Rubriky:  Stalo se
Vydáno: 5. prosince 2008 16:57:00
Objem dat přenášených po internetu se každoročně zvýší o 46 procent a v roce 2012 dosáhne 522 exabytů. To odpovídá stažení 125 miliard filmů ve formátu DVD za měsíc. Uvedla to technologická firma Cisco.

Kvalita širokopásmového připojení, neboli broadbandu, se přitom v jednotlivých zemích liší. Česko se podle průzkumu Ciska řadí kvalitou na 19. místo ze 42 zkoumaných zemí. V roli celkového lídra žebříčku se ocitlo Japonsko, které je jedinou zemí, kde je zajištěna kvalita připojení potřebná pro webové aplikace nové generace na příští tři až pět let. Nejkvalitnější připojení v Evropě mají ve Švédsku a Nizozemsku, naopak země jako Velká Británie, Španělsko a Itálie skončily až za ČR.

„Studie kvality širokopásmového připojení je založena na předpokladu, že bez vysoce kvalitního a výkonného širokopásmového připojení se nová generace webových aplikací neobejde. Průměrná rychlost stahování nyní odpovídá potřebám běžného webového prohlížení, používání e-mailu a jednoduchého stahování a streamování videa. My ale již v blízké budoucnosti vidíme například rostoucí objem videa ve vysokém rozlišení,“ uvedl Alastair Nicholson z oxfordské Said Business School, která výzkum provedla ve spolupráci s univerzitou ve španělském Oviedu.

Právě video ve vysokém rozlišení povede podle studie v příštích letech k rapidnímu nárůstu objemu přenosů po internetu. Zatímco nyní představuje video sdílené prostřednictvím internetu zhruba jednu čtvrtinu celkového objemu přenosů, v roce 2012 by se měl jeho podíl vyšplhat na polovinu veškerého objemu internetových přenosů mezi domácími uživateli.

Mezi typicky současné aplikace zařadil výzkumný tým webové prohlížení, užívání sociálních sítí, stahování hudby, sledování videa, videokonverzaci, IP televizi ve standardním rozlišení a na dálku užívané firemní kancelářské aplikace. Do aplikací běžných pro budoucnost byly zahrnuty systémy vzdálené virtuální komunikace pro běžné uživatele, zdravotnické a vzdělávací aplikace, sdílení a streamování videa ve vysoké obrazové kvalitě, IP televize ve vysokém rozlišení, živá vysílání událostí v kino kvalitě a pokročilé systémy pro automatizaci domácností.

Zdroj: Finanční noviny

Reklama

Témata

Rodinné dávky

Rodiče mají při splnění zákonných podmínek nárok na peníze od státu během mateřství nebo nemoci...

Dávky pro rodiče

Porodné, peněžitý příspěvek v mateřství, rodičovský příspěvek nebo přídavky na děti, všechny...

Jak žijí Evropané?

Mezi 28 členskými zeměmi EU jsou rozdíly v životní úrovni občanů. Porovnejme si životní úroveň...

Peníze během rodičovství

Během péče o dítě se nejdříve pobírá při splnění zákonných podmínek mateřská, na kterou navazuje...

Děti a finance

Rodiny s dětmi jsou státem podporovány nižším zdaněním a státními dávkami. Daňové zvýhodnění...

Reklama
Reklama
Reklama

Zkrácený úvazek

Lidé chtějí v práci trávit méně času

V západoevropských zemích dochází ke snižování počtu odpracovaných hodin, hlavním důvodem je rostoucí obliba práce na zkrácený úvazek.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky