Objem dat po internetu stoupne každý rok zhruba o polovinu

Autor: Tomáš Sazima
Rubriky:  Stalo se
Vydáno: 5. prosince 2008 16:57:00
Objem dat přenášených po internetu se každoročně zvýší o 46 procent a v roce 2012 dosáhne 522 exabytů. To odpovídá stažení 125 miliard filmů ve formátu DVD za měsíc. Uvedla to technologická firma Cisco.

Kvalita širokopásmového připojení, neboli broadbandu, se přitom v jednotlivých zemích liší. Česko se podle průzkumu Ciska řadí kvalitou na 19. místo ze 42 zkoumaných zemí. V roli celkového lídra žebříčku se ocitlo Japonsko, které je jedinou zemí, kde je zajištěna kvalita připojení potřebná pro webové aplikace nové generace na příští tři až pět let. Nejkvalitnější připojení v Evropě mají ve Švédsku a Nizozemsku, naopak země jako Velká Británie, Španělsko a Itálie skončily až za ČR.

„Studie kvality širokopásmového připojení je založena na předpokladu, že bez vysoce kvalitního a výkonného širokopásmového připojení se nová generace webových aplikací neobejde. Průměrná rychlost stahování nyní odpovídá potřebám běžného webového prohlížení, používání e-mailu a jednoduchého stahování a streamování videa. My ale již v blízké budoucnosti vidíme například rostoucí objem videa ve vysokém rozlišení,“ uvedl Alastair Nicholson z oxfordské Said Business School, která výzkum provedla ve spolupráci s univerzitou ve španělském Oviedu.

Právě video ve vysokém rozlišení povede podle studie v příštích letech k rapidnímu nárůstu objemu přenosů po internetu. Zatímco nyní představuje video sdílené prostřednictvím internetu zhruba jednu čtvrtinu celkového objemu přenosů, v roce 2012 by se měl jeho podíl vyšplhat na polovinu veškerého objemu internetových přenosů mezi domácími uživateli.

Mezi typicky současné aplikace zařadil výzkumný tým webové prohlížení, užívání sociálních sítí, stahování hudby, sledování videa, videokonverzaci, IP televizi ve standardním rozlišení a na dálku užívané firemní kancelářské aplikace. Do aplikací běžných pro budoucnost byly zahrnuty systémy vzdálené virtuální komunikace pro běžné uživatele, zdravotnické a vzdělávací aplikace, sdílení a streamování videa ve vysoké obrazové kvalitě, IP televize ve vysokém rozlišení, živá vysílání událostí v kino kvalitě a pokročilé systémy pro automatizaci domácností.

Zdroj: Finanční noviny

Reklama

Témata

Dovolená zaměstnance

Zaměstnanci mají nárok na čerpání dovolené. Zákonem je stanovena minimální délka dovolené....

Státní podpora

Na smlouvy o stavebním spoření, penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření je možné...

Narození dítěte a finance

Narození dítěte je nejšťastnějším životním okamžikem. Všichni chceme pro své děti to nejlepší....

Platby přes internet

Internetové bankovnictví nám šetří peníze a náš drahocenný čas. Správným výběrem internetového...

Pojištění přes internet

V současné době uspokojíme stále více a více našich potřeb a požadavků prostřednictvím...

Reklama
Reklama

OSVČ - zaměstnanec

Z podnikání do zaměstnání

Pro některé živnostníky může být ukončení samostatné výdělečné činnosti a nástup do zaměstnání přínosné s ohledem na čerpání zaměstnaneckých jistot. Zkušení personalisté rádi přijímají bývalé živnostníky, kteří jsou velmi zodpovědní.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2017 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky